اگر تجارت شما کاملاً به صورت آنلاین اداره می‌شود دلیلی ندارد که شیوه‌‌های بازاریابی آفلاین را کنار بگذارید، از طرف دیگر اگر کسب‌وکار شما به صورت آفلاین و سنتی انجام می‌شود نیز با کمک گرفتن از شیوه‌های بازاریابی آنلاین می‌توانید رونق بیشتری به تجارت خود ببخشید. تعادل در بازاریابی آنلاین و آفلاین قدرت بیشتری را در اختیار مدیران بازاریابی یک مجموعه قرار می‌دهد.

نگاهی به بازاریابی آفلاین و آنلاین

در بازاریابی آفلاین شاهد روش‌های سنتی تبلیغات هستیم، رادیو، تلویزیون، روزنامه‌‌، ارسال نامه‌های تبلیغاتی، بیلبوردها و نمایشگرهای شهری در گروه روش‌های بازاریابی آفلاین قرار می‌گیرند. به‌عبارت دیگر هر شیوه تبلیغاتی که به صورت آنلاین انجام نمی‌شود را می‌توان در گروه تبلیغات آفلاین قرار داد.

با این حساب گاهی اوقات شاهد هستیم که بازاریابی آفلاین به عنوان شیوه‌ای قدیمی و از مد افتاده تلقی می‌شود، اما قدرت این شیوه‌ از بازاریابی را نباید دست‌کم بگیرید.

رادیو، تلویزیون و روزنامه مخاطب‌های وفاداری دارند و در نتیجه پخش آگهی در این رسانه‌‌ها وفاداری بیشتر مخاطبین به یک برند را به دنبال خواهد داشت. از طرف دیگر شیوه‌هایی نظیر اسپم‌ کردن ایمیل‌ها را در تبلیغات آفلاین شاهد نیستیم و در نتیجه احتمال بیشتری وجود دارد که مخاطبین بیشتری در معرض آگهی‌های آفلاین قرار بگیرند.

تمامی این موارد دست‌به‌دست هم می‌دهند تا بازاریابی آفلاین شیوه‌ای مناسب برای تبلیغات در ابعاد محلی برای ایجاد آگاهی در خصوص یک برند یا محصول شناخته شود.

بیشتر بخوانید:‌ اینفوگرافیک: بازاریابی آنلاین و آفلاین چگونه به کسب و کار شما رونق می‌بخشند؟

روش‌های استفاده همزمان از بازاریابی آنلاین و آفلاین

  • مشتریان را به بازدید از وب‌سایت تشویق کنید.
  • برای رویدادهای آفلاین، تبلیغات انجام دهید و محصولات را از از طریق شبکه‌های اجتماعی به‌فروش برسانید.
  • با استفاده از آگهی‌‌های آنلاینی که بر اساس موقعیت جغرافیایی کاربران ارسال می‌شود، در مخاطبین آفلاین برای مراجعه حضوری و خرید محصول، انگیزه ایجاد کنید.

فروشگاه‌هایی که به صورت سنتی اداره می‌شوند بهتر است از هر ۳ موردی که به آن‌ها اشاره کردیم در ایام تعطیلات و زمانی که فروش بیشتری دارند استفاده کنند.

تبلیغات آنلاین و آفلاین شما باید با هم سازگاری داشته باشد

مجموعه تجاری شما باید در زمینه بازاریابی آنلاین و آفلاین از یک لحن واحد تبلیغاتی استفاده کنند. برای نمونه، تفاوت شیوه‌ و لحن تبلیغات در وب‌سایت و رادیو که به عنوان دو ابزار آنلاین و آفلاین به حساب می‌آیند باعث سردرگمی مخاطب در خصوص کالا و خدماتی که عرضه می‌کنید خواهد شد.

  • برای حفظ لحن یک‌دست در تبلیغات آنلاین و آفلاین بهتر است قبل از راه‌اندازی یک کمپین جامع تبلیغاتی، قوانینی را برای خود مشخص کنید.

این قوانین باید مشخص‌کننده لحن مطالب، نوع نوشته‌ها و سایر مواردی باشد که قرار است در تبلیغات آنلاین و آفلاین به صورت همزمان استفاده کنید.

زمانی که مشتری به صورت آنلاین در حال جستجوی شرکت یا یکی از محصولات شما است نباید با مشاهده سایر نتایج جستجو به مسیری به غیر از وب‌سایت شما هدایت شود. برای این کار باید شیوه‌های مختلفی را اتخاذ کنید تا تبلیغات آفلاین به عنوان پشتوانه‌ای قوی برای تبلیغات آنلاین استفاده شود.

  • سعی کنید در تمامی تبلیغات آفلاین نامی از وب‌سایتی که ایجاد کرده‌‌اید نیز برده شود. از طرف دیگر کلید‌واژه‌های مورد نظر نیز باید در آگهی‌های چاپ شده استفاده شوند. وب‌سایت شما باید با تمامی جستجوهای احتمالی که آگهی‌های آفلاین به دنبال دارند بهینه‌ شده باشد.

اگر اقدام به پخش آگهی‌ تلویزیونی کردید حتما این آگهی‌ را در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی نیز منتشر کنید و آن را در وب‌سایت نیز قرار دهید.

از رسانه‌های آنلاین برای تعامل بیشتر با مشتریان کمک بگیرید. استفاده از هشتگ را دست‌کم نگیرید، نام برند خود را با هشتگ در تمامی رسانه‌های آفلاین و آنلاین درج کنید.

  • ایجاد محتوای آنلاین جذاب و الهام‌بخش و ارسال آن به مشتریانی که از طریق آگهی‌های آفلاین جذب کرده‌اید.

بر اساس تحقیقات مجموعه Infosys، حدود ۴۰ درصد از خریداران پس از بازاریابی آنلاین تمایل بیشتری نسبت به خرید یک محصول پیدا می‌کنند. معرفی کلامی یک محصول نیز در بین مشتریان اهمیت زیادی دارد و باعث افزایش ۶۰ درصدی تمایل به خرید یک محصول می‌شود.

رعایت موارد زیر نیز باعث ارتباط و تعامل بهتر میان بازاریابی آنلاین و آفلاین خواهد شد:

۱. آدرس‌های URL را زیر نظر بگیرید

در شیوه‌های مختلفِ تبلیغات آفلاین مانند چاپ بروشور و تبلیغات محیطی از آدرس‌های URL یکتایی استفاده کنید که قابل رصد کردن باشند.

این روش به شما کمک می‌کند تا بازخورد شیوه‌های مختلف بازاریابی آفلاین را در مراجعه مخاطبین به وب‌سایت زیر نظر بگیرید.

۲. شبکه‌های اجتماعی، ترافیک آفلاین را به دنبال خواهند داشت

تاکنون در نمایشگاه و رویداد‌های تجاری شرکت کرده‌اید؟ چگونه مخاطب را به غرفه‌ای که در این مراسم دارید هدایت می‌کنید؟

بدون شک با صرف هزینه می‌توان به راحتی مردم را به غرفه‌ای که در نمایشگاه دائر کرده‌اید کشاند، اما در این زمینه تبلیغات آنلاین در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند با هزینه‌ای کمتر مخاطب بیشتری را راهی غرفه شما کند.

سعی کنید در پیام‌های آنلاین خود به مخاطب بفهمانید که با حضور به غرفه شما از چه مزایایی برخوردار می‌شوند. برای ایجاد انگیزه می‌توانید به کاربرانی که از شبکه‌های اجتماعی به سمت غرفه شما هدایت می‌شوند اقلام تبلیغاتی رایگانی را اختصاص دهید.

۳. تعامل بیشتری میان شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی آفلاین ایجاد کنید

حساب‌‌کاربری که در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده‌اید باید در تبلیغات آفلاین جلوی دید مخاطب قرار بگیرد. مشتری‌های شما ممکن است هرگز از اینکه در شبکه‌های اجتماعی حضور دارید باخبر نشوند، در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم آدرس حساب‌کاربری تجاری خود را در تمامی بروشورها، کارت‌های ویزیت و سایر قسمت‌های تبلیغات آنلاین مجموعه چاپ کنید.

بیشتر بخوانید:‌ تاثیر تبلیغات آنلاین بر فروش آفلاین

۴. از قدرت کدهای QR غافل نشوید

کدهای QR

کدهای QR در واقع بارکد‌های ۲ بعدی هستند که کاربر با اسکن این کدها توسط گوشی همراه می‌تواند یک فرآیند از پیش تعریف شده را انجام دهد، برای نمونه با اسکن این کد می‌توان کاربر را به وب‌سایت مورد نظر هدایت کرد، یا اینکه برای کاربر پیامک فرستاد یا حتی ویدئو پخش کرد.

با این حساب با چاشنی خلاقیت می‌توان استفاده‌های مفیدی از کدهای QR برای ارتباط میان بازاریابی آنلاین و آفلاین داشت.

۵. اطلاعات مخاطبین جدید را از شبکه‌های اجتماعی به‌دست آورید

اگر برای کارمندان واحد فروش اقدام به خرید بانک‌های اطلاعات مخاطبین کرده‌اید، سعی کنید دقت این اطلاعات را با در اختیار گذاشتن اطلاعات و سوابق آنلاینی که به‌دست آورده‌اید افزایش دهید.

بهتر است به کارمندان واحد فروش آموزش دهید تا با جستجو در شبکه‌های اجتماعی نظیر لینکدین سابقه‌ بهتری از سرنخ‌های مخاطبین و علاقه‌های آن‌ها به‌دست بیاورند. این کار باعث افزایش حس اعتماد با مخاطبین جدیدی که قرار است با آن‌‌ها ارتباط برقرار شود خواهد شد.

با این حساب زمانی که بازاریابی آفلاین در کنار بازاریابی منسجم و هدف‌مندِ آنلاین قرار می‌گیرد افزایش فروش بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...
Sarah Baker

شهاب ضیائی

از سال ۸۹ با ورود به شرکت تبلیغاتی آوازه، فعالیت خود را در زمینه تولید محتوا، طراحی و تدوین سناریوهای تبلیغاتی آغاز نمود. او افزون بر فعالیت در حوزه تبلیغات محیطی، با مشارکت در راه‌اندازی و مدیریت چند کسب‌وکار آنلاین، تجربه ارزشمند بازاریابی و تبلیغات اینترنتی (آنلاین مارکتینگ) را به دست آورد و اکنون در بخش طراحی و اجرای «کمپین‌های تعاملی آنلاین و آفلاین»، آوازه را همراهی می‌کند.

ثبت دیدگاه شما

*این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.