تجربه نشان داده است که اگر راه‌اندازی کمپین بازاریابی آنلاین در وب‌سایت‌های مختلف، با برنامه و به‌درستی انجام شود، هزینه‌ چندانی را در پی نخواهد داشت و با سرعت بیشتری نسبت به بهینه سازی وب سایت و استفاده از قوانین سئو، ترافیک مطلوب را راهی سایت شما خواهد کرد.

بازاریابی آنلاین به انجام تحقیقات و شناخت کامل مشتریان نیاز دارد؛ اما با برنامه‌ریزی و انجام بازاریابی آنلاین می‌توانید در زمان‌بندی مشخص به هدف خود برسید.

در این متن به ۵ گام بازاریابی اینترنتی خواهیم پرداخت که می‌تواند راه‌گشای مراکز تجاری و خدماتی باشد. با انجام دادن هر کدام از موارد زیر، به سرعت خواهید توانست نقشه بازاریابی آنلاینی را طرح کنید که اثربخشی سریعی دارد.

گام اول: مشتری خود را تعریف کنید

به همان‌ اندازه که تعریف کردن کالا یا نام‌گذاری شرکت و محل کار برای شما اهمیت دارد، تعریف کردن مشتری نیز مهم است. به این ترتیب اگر تاکنون نقشه‌ای برای بازاریابی آنلاین در برنامه‌های جاری شرکت طرح نکرده‌اید، اکنون زمان آن فرا رسیده است که این کار را انجام دهید.
طرح نقشه تجارت و کسب‌و‌کار چندان هم سخت نیست و تنها کافی است تا مراحل زیر را دنبال کنید:

مشتری خود را تعریف کنید

به پرسش‌های زیر صادقانه پاسخ دهید:

 • از دید مجموعه شما، چه مشتری ایده‌آل است؟
 • جنسیت مشتری ایده‌آل شما باید مرد باشد یا زن؟
 • آیا مشتری ایده‌آل شما از در منزل مشغول به کار است یا بیرون از منزل شاغل است؟
 • وضعیت شغلی مشتری ایده‌آل شما به چه‌صورت است، آیا با مدیران طرف هستید، یا اینکه با کارگران؟ کالا و خدمات می‌فروشید، یا افراد خانه‌نشین بهترین مشتریان شما را تشکیل می‌دهند؟
 • درآمد خالص مشتریان ایده‌آل شما چقدر در ماه دارند؟
 • تحصیلات مشتریان ایده‌آل مجموعه شما تا چه اندازه است؟
 • مشتریان ایده‌آل مجموعه شما تا چه مقدار به لحاظ مالی در ماه توان خرید کالا و خدمات مجموعه شما را دارند؟
 • این مشتریان به چه صورت از کالا و خدمات شما استفاده می‌کنند؟ آیا این کالا را برای خودشان می‌خرند یا اینکه کالا را برای دیگران به‌عنوان هدیه خریداری می‌کنند؟
 • مشتریان ایده‌آل شما چه مدت از روز خود را آنلاین هستند؟
 • مشتریان‌ ایده‌آل مجموعه شما از چه روش‌های برای پیدا کردن کالا و خدمات مورد نیاز خود استفاده می‌کنند؟
 • آیا مشتریان ایده‌آل شما به‌صورت فیزیکی یا آنلاین در دسترس هستند؟

پاسخ به این پرسش‌ها باعث می‌شود تا تصویر کاملی از مشتری ایده‌آل در ذهن شما تجسم شود و در نتیجه راحت‌تر می‌توانید پیام خود را به این افراد برسانید.

البته در آینده نزدیک درباره شناخت مشتری ایده‌آل یا Persona به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

گام دوم: هدف‌های خود را مشخص کنید

پس از اینکه مشتری ایده‌آل مجموعه خود را شناختید و پیام‌های تبلیغاتی مناسبی را با توجه به این طیف از افراد تهیه کردید، زمان آن فرا می‌رسد که به دنبال مکان مناسب برای تبلیغات باشید. اینجاست که باید به دنبال وب‌سایت و سایر مراکزی باشید که مشتریان شما بیشتر در آن حضور دارند. پرواضح است که قرار دادن آگهی در مکان‌های مختلف باعث می‌شود بیشتر در چشم مشتری دیده شوید.

هدف‌های خود را مشخص کنید

 • بهتر است برای قرار دادن آگهی خود، هوشمندانه عمل کنید و از سایت‌هایی بهره بگیرید که با تبلیغ برای یک کالا، سایر کالاها یا شرکت خود را نیز تبلیغ کنید. سایت‌هایی که به موارد تفریحی و سرگرمی‌ می‌پردازند نیز انتخاب خوبی برای قرار دادن آگهی هستند.

در کنار توجه به قرار دادن آگهی در وب‌سایت‌‌ها و شبکه‌های اجتماعی، به فاکتورهایی نظیر ترافیکی که این آگهی برای سایت شما در پی دارد، وضعیت وب‌سایت شما از نگاه موتورهای جستجو، لینک‌دهی خارجی، کیفیت آگهی و نوع پیامی که در آگهی درج شده است نیز باید در نظر گرفته شود.

 • آیا در این زمینه‌ها نیز نسبت به آگهی خود رقبایی دارید؟

با در نظر گرفتن این موراد می‌توانید آگهی‌های منتشر شده و بازخورد ترافیکی که در پی‌‌داشته‌اند را بررسی کنید.

 • آگهی‌های کلیکی را نیز امتحان کنید

یکی دیگر از شیوه‌های تبلیغات اینترنتی که حتما باید در بازاریابی آنلاین به آن بپردازید، شیوه تبلیغات پرداخت به ازای کلیک است. در این زمینه می‌توان به تبلیغات کلیکی گوگل اَدوُرز اشاره کرد، اگر برای اولین بار است که قصد دارید از تبلیغات کلیکی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم از سرویس تبلیغات کلیکی گوگل استفاده کنید.

این سرویس به شما کمک می‌کند تا از طریق بررسی دقیق آمار و نتایج سرویس گوگل‌ ادوردز، کلید‌واژه‌های موثر را در تجارت خود شناسایی کنید.

از طرف دیگر گوگل ادوردز به شما کمک می‌کند تا نرخ تبدیل کاربر به مشتری را دقیقا زیر نظر بگیرید.

باید نسبت به آمار مورد نیاز برای بررسی فرآیند بازاریابی آنلاین مجموعه خود شناخت کامل داشته باشید.

 • آیا به دنبال سفارش‌های فروش هستید؟

هدف از بازاریابی آنلاین، به‌دست آوردن مشترکین بیشتری در خبرنامه ایمیلی شماست یا اینکه برنامه دارید تا از این طریق، کاربران کتاب‌ رایگان شما را دانلود کنند؟

با بررسی میزان کلیک‌هایی که کاربر را به مشتری تبدیل می‌کند می‌توانید به تمامی پرسش‌های بالا پاسخ دهید. برای نمونه اگر صفحه شما هزار ورودی ، ۱۴ کلیک بر روی منوها و یک فروش در روز داشته باشد، نرخ تبدیل کاربر به مشتری در کمپین بازاریابی شما برابر با ۱:۱۴ یا ۷/۱ درصد است.

به‌عبارت دیگر، ۷/۱ درصد از کلیک‌ها به فروش‌ نهایی منجر شده‌اند. بررسی دقیق نرخ تبدیل کاربر به مشتری باعث می‌شود تا سریعا در جریان فرآیند تبلیغات آنلاین مجموعه قرار بگیرید و اشکالات کار را متوجه شوید. در صورت اینکه احساس کردید یک قسمت از آگهی شما نیاز به تغییر دارد، در انجام این تغییر شک نکنید. این آگهی باید آنقدر تغییر کند تا به نتیجه دلخواه برسید. لازم به ذکر است که قرار دادن آگهی در یک محیط آنلاین ممکن است برای شما نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که همین آگهی در سایر محیط‌های آنلاین بازخورد مناسبی داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم از اِکسل (یا هر نرم‌افزاری که بتوان با آن داده‌ها و آمار را بررسی کرد) استفاده کنید. در این صفحه شما باید تمامی سایت‌ها و مکان‌هایی که آگهی و تبلیغات خود را در آنجا انجام می‌دهید وارد کرده و نتیجه را با هم مقایسه کنید.

گام سوم: بودجه مورد نیاز برای کمپین بازاریابی آنلاین

ممکن است با خود تصور کنید مجموع درآمدها و هزینه‌هایی که برای بازاریابی آنلاین خود اختصاص می‌دهید در گام اول بررسی شوند، اما بهتر است پس از اینکه وارد تبلیغات و بازاریابی آنلاین شدید و آگاهی نسبی از هزینه‌ها کسب کردید، بوجه‌بندی مناسب را اتخاذ نمایید. برای بوجه‌بندی هزینه‌های بازاریابی آنلاین، باید ابتدا هدف خود را کامل و مشخص در نظر بگیرید.

بودجه مورد نیاز برای کمپین بازاریابی آنلاین

با یک حساب سرانگشتی می‌توان به خوبی متوجه شد که تا چه میزان می‌توانید برای بازاریابی آنلاین هزینه کنید. برای این کار کافی است تا به مستندات بازاریابی که در گام‌های قبلی بدست آورده‌اید مراجعه کرده و هزینه‌های مختلفی که انجام شده است را با هم جمع بزنید. احتمال زیادی وجود دارد که هزینه‌های انجام شده نسبت به میزان بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید بیشتر باشند.

برای بودجه‌بندی مناسب هزینه‌های بازاریابی آنلاین، کافی است تا تبلیغاتی را انتخاب کنید که بهترین بازخورد را برای شما داشته‌اند. بقیه‌ موارد را نیز فعلا کنار بگذارید. ناگفته پیداست زمانی که فرآیند بازاریابی آنلاین به بازخورد مناسبی رسید، می‌توانید این موارد را نیز داخل بودجه‌بندی خود اضافه کنید.

اگر تبلیغات خود را در سیستم‌های پرداخت به ازای کلیک شروع کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم در هفته‌ اول، هر روز نتایج کار را بررسی کنید تا از اثربخشی این سیستم و هزینه‌ای که برای آن انجام داده‌اید، آگاهی کلی به‌دست آورید.

از تبادل بنر و تبلیغات در بین سایت‌های مختلف نیز غافل نشوید. سایت‌های بسیاری هستند که حاضرند بنرهای تبلیغاتی خود را در ازای قرار دادن بنر تبلیغاتی شما در سایت تبادل کنند. این فرآیند ضرری ندارد و در نتیجه اگر به چنین سایت‌هایی برخورد کردید، حتما برای تبادل بنر تبلیغاتی، با مدیر سایت وارد مذاکره شوید.

گام چهارم: ایجاد محتوای تبلیغاتی

تجربه نشان داده است، بازاریابی آنلاین، زمانی اثربخشی بهتری دارد که بر روی یک یا دو محصول تمرکز کنید. بدون شک شما در مجموعه خود محصولات مختلفی را به فروش می‌رسانید اما در بین این محصولات، چندتایی از آنها بیشتر در ذهن مشتری جلوه می‌کنند. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم تمرکز بیشتری در تبلیغ این دسته از محصولات داشته باشید.

ایجاد محتوای تبلیغاتی

از خود بپرسید چه چیزی به مشتری می‌فروشید، در نگاه اول ممکن است پاسخ دهید کالا یا محصول خاصی را به مشتری می‌فروشید، اما اگر بخواهیم کمی عمقی‌تر به فرآیند فروش توجه داشته باشیم باید گفت که شما عملا سود و احساس شعف و شادی را در پی خرید کالا به مشتری می‌فروشید.

برای نمونه فرض کنیم که یک چوب‌ ماهیگیری به مشتری فروخته‌اید، این احساس شیرین ماهیگیری در دریاچه است که به مشتری فروخته خواهد شد. اگر فروشنده لوازم آرایشی هستید، زیبایی را به مشتری می‌فروشید.

با این حساب می‌توان گفت، موفق‌ترین آگهی‌های تبلیغاتی، آگهی‌هایی هستند که به احساس مشتریان مربوط می‌شوند. با این حساب به جای استفاده از عبارت‌های من، مال من، مال ما، از عبارت‌های تو و مال تو استفاده کنید. اجازه دهید تا از این طریق پیام شما مستقیما در روح و جان مخاطب بنشیند. سعی کنید حس‌های شادی، آرامش و راحتی با دیدن آگهی‌های شما در ذهن مشتری تداعی شود.

تجربه نشان داده است قرار دادن تخفیف نیز یکی از روش‌های خوب جذب مخاطب است. از طرف دیگر بررسی آمار کالاهای فروخته شده از طریق تخفیف‌های ویژه نیز به راحتی انجام پذیر است. برای اینکار کافی است تا به هر کالا یک کد تخفیف مخصوص اختصاص دهید، این کار باعث می‌شود به راحتی کالایی که بیشتر از همه در نظر مشتری جلوه پیدا کرده است را مشخص کنید.

در فرآیند بازاریابی آنلاین یک متن به‌خصوص را برای هر کالا مشخص کنید، سعی کنید در این متن سه کلید‌واژه اصلی شما حضور داشته باشد. تبلیغات متنی می‌توانند حدود ۶۰ کاراکتر باشد و این تبلیغات به صورتی کلی در ۳، ۵، ۷ یا ۱۰ خط نمایش داده شود.

پس از اینکه تبلیغات متنی دلخواه را نوشتید، زمان این فرا می‌رسد که تبلیغات بنری را نیز آماده کنید. در تبلیغات بنری بهتر است رویداد‌های پیش رو را در نظر داشته باشید، برای نمونه می‌توان به قرار دادن تبلیغات بنری مناسب با عید نوروز اشاره کرد. از طرف دیگر تمامی تصاویر شما باید حتما تگ ALT داشته باشند. تصاویر شما باید به لحاظ فنی نیز اندازه‌ای بین ۲۰ تا ۵۰ کیلوبایت داشته باشند و رزولوشن این تصاویر باید در حالت ۷۲ dpi بهینه شده باشد.

گام پنجم: بررسی و زیر نظر گرفتن تبلیغات آنلاین

فرآیند بازاریابی آنلاین، فرآیندی مستمر است، در نتیجه باید کمپین بازاریابی آنلاینی که به راه‌ انداخته‌اید را دائما زیر نظر داشته باشید. برای این کار، وضعیت وب‌سایت و ترافیکی که از طریق تبلیغات کلیکی راهی سایت می‌شود را بررسی کنید.

بررسی و زیر نظر گرفتن تبلیغات آنلاین

به یاد داشته باشید که تاکنون مطالب زیادی را فراگرفته‌اید و اکنون زمان آن رسیده است که از این مطالب به بهترین نحو استفاده کنید. با استفاده از صدور کوپن و کدهای تخفیف، می‌توانید مسیری را که به خرید منجر شده است پیگیری کنید؛ از طرف دیگر توصیه می‌کنیم برای تبلیغات مختلف خود صفحه‌های مشخصی را طراحی کنید، این کار باعث می‌شود تا تبلیغات مختلف آنلاینی که در وب‌سایت‌های مختلف قرار داده‌اید را راحت‌تر رصد کنید.

برای این کار سرویس‌های خوبی نیز وجود دارد که به بررسی نتیجه کمپین بازاریابی آنلاین کمک می‌کنند. در این زمینه می‌توان به سرویس DFP گوگل اشاره کرد، این سرویس به صورت رایگان در اختیار مدیران بازاریابی آنلاین قرار دارد و انصافا باید گفت که امکانات خوبی را نیز عرضه می‌کند. بعضی از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک نیز ابزار گزارش‌دهی مختص به خود را دارند.

به مدت دو هفته، هر روز نتیجه تبلیغات مختلفی که قرار داده‌اید را زیر نظر بگیرید. همان‌گونه که در بالا اشاره شد با استفاده از اکسل جداولی را برای بررسی این نتایج تدوین کنید، این کار باعث می‌شود تا به الگوهای مشخصی برای تبلیغات دست پیدا کنید. ببینید کدام یک از روش‌های تبلیغات آنلاینی که استفاده کرده‌اید، بازخورد بهتری دارند و علت این امر را مشخص کنید.

از طرف دیگر اگر بعضی از تبلیغات آنلاینی که انجام داده‌اید، بازخورد خوبی نداشته‌اند این روش‌ها را با شیوه‌های تبلیغاتی که در قسمت بودجه‌بندی کنار گذاشته‌ بودید جایگزین کنید.

پس از اینکه به مدت چند هفته، بازخورد بازاریابی آنلاین را زیر نظر گرفتید، دورنمای بهتری از این کار دست شما خواهد آمد و می‌توانید در بازه‌های زمانی درا‌ز‌مدت‌تری نتایج بازاریابی آنلاین را بررسی کنید.

در مجموع باید گفت همان‌گونه که در ابتدا هم اشاره کردیم، بازاریابی آنلاین موفق، آنچنان که به نظر می‌رسد، هزینه‌بر و دشوار نیست. به شما اطمینان خاطر می‌دهیم با رعایت ۵ گام بازاریابی آنلاین که در بالا به آنها اشاره کردیم، به راحتی و با کمترین هزینه‌ای قادر خواهید بود سکان بازاریابی آنلاین شرکت و مجموعه خود را در دست گرفته و به ساحل مقصود برسید.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (2 امتیاز, میانگین: 3٫00 از 5)
Loading...
Sarah Baker

محمد سلطانی

به کارآفرینی و ایجاد کسب‌وکارهای آنلاین علاقمندم و سعی می‌کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حوزه افزایش دهم. در حال حاضر به عنوان مدیر بخش تحقیق و توسعه در شرکت کارآفرینان بلندآوازه مشغول به فعالیت هستم.

ثبت دیدگاه شما

*این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.