به احتمال زیاد تاکنون اصطلاح بازاریابی محتوا به گوش شما هم خورده است و با مفهوم آن آشنا هستید، اما ممکن است اطلاعات زیادی از این فرآیند نداشته باشید. در این صورت در ادامه این مطلب با ما همراه باشید چرا که با هم نگاهی کامل به فرآیند بازاریابی محتوا خواهیم داشت.

به صورت کلی بازاریابی محتوا را می‌توان این‌گونه تعریف کرد:

بازاریابی محتوا شیوه‌ای از بازاریابی است که در آن محتوای باارزش و مرتبط با نیاز مخاطب ایجاد و گسترش داده می‌شود تا از این طریق مشتریان بالقوه جذب شوند.

اگر یک‌بار دیگر به تعریفی که ارائه کردیم با دقت نگاه کنید متوجه می‌شوید که گفتیم در این فرآیند محتوایی باارزش تولید می‌شود، به جرأت می توان گفت تولید محتوای باارزش مهم‌ترین نقطه تمایز میان بازاریابی محتوا و سایر روش‌های بازاریابی است. به‌عبارت دیگر محتوایی که از ارزش بالایی برخوردار باشد، بازخورد بیشتری خواهد داشت و در نتیجه ارزش بیشتری را برای شما بازخواهد گرداند. ممکن است با توجه به تعریفی که داشتیم باز هم مفهوم دقیقی از بازاریابی محتوا در ذهن شما شکل نگرفته باشد. برای بیان واضح‌تر این مفهوم بهتر است به چند مثال اشاره کنیم.

روش‌های بازاریابی محتوا

روش‌های بازاریابی محتوا
از آنجایی که بازاریابی محتوا را می‌توان به شیوه‌‌های مختلفی انجام داد، در این مطلب به معرفی مهم‌ترینِ این روش‌ها می‌پردازیم تا ایده کلی انجام بازاریابی محتوا در ذهن شما شکل بگیرد. بدون شک پس از آشنایی با شیوه‌های بازاریابی محتوا، ایده‌های جالب بسیاری به ذهن شما خطور خواهد کرد. دامنه بازاریابی محتوا به اندازه‌ای وسیع است که هر روز با ایده‌های جدیدی روبرو خواهید شد. همان‌گونه که اشاره شد، در فرآیند بازاریابی محتوا، هدف اصلی ایجاد محتوایی با کیفیت است، در این زمینه به ۵ نمونه از راه‌های تولید محتوا خواهیم پرداخت.

۱- اینفوگرافیک

اینفوگرافیک را تصاویر گرافیکی تشکیل می‌دهد که آمار مختصری را در خصوص مطلب مورد نظر در اختیار خواننده قرار می‌دهد. این روزها خواننده‌ها کم‌حوصله شده‌اند و زمانی برای خواندن مطالب طولانی ندارند، به همین دلیل شاهد افزایش محبوبیت اینفوگرافیک‌ها هستیم. اینفوگرافیک‌ها نمونه بسیار خوبی از تولید محتوا برای به اشتراک گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها هستند. همان‌‌گونه که اشاره شد در اینفوگرافیک شاهد حضور تصاویر گرافیکی هستیم، در نتیجه بهتر است برای ایجاد اینفوگرافیک از یک طراح حرفه‌ای و با سلیقه کمک بگیرید. پس از طراحی و ساخت اینفوگرافیک تازه کار شما شروع شده است و باید اینفوگرافی را در بلاگ و شبکه‌های اجتماعی گسترش داد.

۲- وب‌سایت

به نظر شما چه تفاوتی میان یک وب‌سایت معمولی و وب‌سایتی که در آن بازاریابی محتوا انجام می‌شود وجود دارد؟ در وب‌سایتی که در آن، محتوای باکیفیتی تولید و به رایگان در اختیار کاربر قرار می‌گیرد شاهد حضور مخاطب بیشتری هستیم. محتوای تولید شده ممکن است هزاران بار مشاهده شود و مخاطبان بیشتری را جذب کند. بعضی از وب‌سایت‌ها نیز تجربه‌های عملی خود را با کاربران به اشتراک می‌گذارند. ممکن است در بیشتر مواقع این تجربه‌های عملی برای کاربران جالب توجه نباشد. اما اگر به مشکلات مشابه کاربران در این تجربه‌های عملی اشاره شود و به لحاظ جذابیت نیز به این موارد رنگ‌ولعاب بدهید بدون شک برای مخاطب خسته کننده نخواهد بود.

تا اینجای کار حتماً متوجه شده‌اید که قرار دادن محتوا در سایت با فرآیند بازاریابی محتوا تفاوت دارد و در محتوایی که برای بازاریابی محتوا تولید می‌شود باید موارد مختلفی را در نظر گرفت.

۳- پادکست

فرهنگ لغت آکسفورد، پادکست را محتوایی صوتی می‌داند که به صورت دیجیتالی ضبط شده و برای دانلود و قرار دادن در دستگاه های شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته می شود. در بالا اشاره کردیم که خوانندگان کم‌حوصله شده‌اند و از طرف دیگر زمان کمتری هم دارند، به همین دلیل تولید محتوای صوتی که در حین ایاب‌و‌ذهاب یا انجام سایر کارها می‌توان به آن گوش داد، این روزها طرفدار زیادی پیدا کرده است، جالب است بدانید گاهی اوقات یک محتوای پاد‌کست بیشتر از ۲۵۰ هزار‌بار در ماه دانلود می‌شود.

به همین دلیل کارشناسان تولید محتوا بر این باور هستند که تولید پادکست به دیده‌شدن بیشتر یک برند کمک می‌کند. پادکست‌ها را می‌توان به رایگان در شبکه‌های اجتماعی قرار داد تا از این طریق مخاطب بیشتری جذب شود.

۴- ویدئو

محتوایی که تولید می‌کنید حتما باید جذاب باشد و در بین تمامی شیوه‌‌های تولید محتوا، ویدئو بیشترین جذابیت را برای محتوای تولیدی شما به دنبال دارد. خوشبختانه این روزها سرویس‌های پخش آنلاین خوبی برای ویدئوهای کاربران در ایران راه‌اندازی شده است، سرویس پخش ویدئوی یوتیوب نیز که حتماً معرف حضور شما هست.

لازم به ذکر است که بسیاری از شرکت‌ها تمایلی به درست کردن محتوای ویدئویی ندارند چرا که بر این باور هستند، فرآیند تولید و ساخت محتوای ویدئویی فرآیندی هزینه‌بر است. اگر نگاهی به محتواهای ویدئویی تولید شده پرطرفدار بیاندازید متوجه خواهید که خلاف این گفته صحت دارد. به لطف پیشرفت فناوری و حضور گوشی‌های همراه هوشمند با دوربین‌های باکیفیت، دیگر تولید محتوای ویدئویی چندان هم گران‌ تمام نخواهد شد.

برای اثبات این امر کافی است تا به سرویس‌های پخش ویدئو نگاهی بیاندازید، صدها محتوای ویدئویی را مشاهده خواهید کرد که با کمترین هزینه‌ای تولید شده‌اند. با در نظر گرفتن تمامی این موارد می‌توان گفت با تولید محتوای ویدئویی راه صد ساله را در یک شب طی خواهید کرد و در صورت تولید محتوای باارزش، مخاطبان زیادی را جذب می‌کنید.

۵- کتاب

مدیران بازاریابی به خوبی به اهمیت قرار دادن کتاب در اختیار کاربران پی‌برده‌اند، در این شیوه، هدف اصلی فروش کتاب نیست بلکه از کتاب به عنوان یک ابزار بازاریابی و جذب مشتری استفاده می‌شود. سعی کنید کتابی گرد‌آوری کنید که در آن به موارد مورد توجه مخاطبان شما اشاره شده باشد. اگر هم دستی به قلم دارید و از نیازهای مخاطبین خود آگاه هستید، آستین بالا زده و محتوای خود را در قالب یک کتاب منتشر و در اختیار کاربران قرار دهید. باور کنید حتی اگر کاربران کتاب شما را مطالعه نکنند باز هم می‌توانید از این کتاب در فرآیند بازاریابی محتوای خود استفاده کنید و در محتواهای بعدی تولید شده، خود را به عنوان نویسنده یک یا چند کتاب معرفی کنید.

مواردی که در بالا اشاره کردیم تنها قسمت‌هایی از شیو‌ه‌های بازاریابی محتوا هستند. تولید اپلیکیشن، برگزاری سخنرانی‌‌ و ارائه‌ مطالب مفید، نویسندگی در بلاگ و انتشار کتاب‌های الکترونیک را نیز می‌توان به عنوان راه‌های دیگر بازاریابی محتوا دانست.

فرآیند بازاریابی محتوا به اندازه‌ای جامع و مهم است که اگر بخواهیم به تمامی قسمت‌های آن اشاره کنیم، مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

داشتن یک دید کلی نسبت به بازاریابی محتوا برای هر مدیر تبلیغاتی لازم است، اما این مدیران باید به اهمیت بازاریابی محتوا نیز واقف باشند. برای این کار بد نیست نگاهی به ۴ مرحله چرخه خرید سرویس یا کالا داشته باشیم:

۱- آگاهی

در بسیار از موارد ممکن است مشتری با نیاز خود آشنا باشد، اما از وجود راه‌حلی برای برطرف کردن این نیاز خبر نداشته باشد.

۲- تحقیقات

زمانی که مشتری از وجود یک راه‌حل برای رفع نیاز خود مطلع شد، شروع به تحقیق می‌کند تا آگاهی بیشتری در این زمینه کسب کند. برای نمونه یک مشتری که قصد خرید خودرو دارد، در خصوص انوع خودروهای موجود در بازار تحقیق می‌کند تا خودروی مورد نیاز خود را پیدا کند.

۳- مقایسه

مشتری در هر زمینه‌ای که قصد خرید داشته باشد، انتخاب مختلفی را خواهد یافت، در نتیجه در این مرحله باید محصولات مختلفی را که توسط فروشنده‌های متفاوتی به‌فروش می‌رسد را مقایسه کند. در این مقایسه، کیفیت کالا و قیمت آن بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

۴- خرید

در این مرحله مشتری تصمیم خود را گرفته و پس انتخاب کالا، فرآیند خرید انجام می‌شود.

در حالت سنتی، تبلیغات و بازاریابی در مرحله اول و دوم چرخه خرید، تاثیری زیادی بر اتخاذ تصمیم کاربر دارد. فرآیند تولید و بازاریابی محتوا را نیز در مرحله اول و دوم فرآیند خرید می‌توان قرار داد، چرا که با تولید محتوای صحیح می‌توانید آگاهی مشتری را نسبت به محصولاتی که ارائه می‌دهید افزایش دهیم.

جالب است بدانید بازاریابی محتوا می‌تواند در عرض یک‌سال به میزان هزار درصد، به رشد یک شرکت کمک کند. تولید محتوای باکیفیت باعث می‌شود تا مشتریان بالقوه به خریدار تبدیل شوند و پس از تماس با شرکت یا فروشگاه، فرآیند متقاعد کردن مشتری برای خرید راحت‌تر انجام می‌شود.

بازاریابی محتوا به شرکت‌ها کمک می‌کند در دل مشتریان خود اعتماد ایجاد کنند، این امر باعث می‌شود تا به‌جای اتخاذ ترفند‌های پیچیده برای فروش کالا، توجه بیشتری بر روی عقد قرارداد با مشتری و شروع کار داشته باشند. فرآیند اعتمادسازی در مشتری کار چندان راحتی‌ نیست، اما بازاریابی محتوا، اعتماد را در دل مشتریانی ایجاد می‌‌کند که حتی روح شما نیز از وجود آنها بی‌خبر است.

با این حساب می‌توان گفت، اگر بازاریابی محتوا به‌خوبی انجام شود، سرمایه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید بازخورد بسیار مناسبی خواهد داشت.

گاهی اوقات دیده‌ شده است که شرکت‌ها حتی بدون اینکه هزینه‌ای برای بازاریابی محتوا صرف کنند، تنها با نوشتن مطالب و انتشار آنها توانسته‌اند به نتایج بسیار خوبی در زمینه بازاریابی محتوا دست پیدا کنند.

بازاریابی محتوا، مزایای جانبی دیگری نیز دارد. برای نمونه می‌توان به قرار دادن محتوای ایجاد شده در بلاگ یک فروشگاه آنلاین اشاره کرد، اگر این محتوا با کیفیت خوبی تولید شده باشد و لینک‌دهی‌های داخلی مختلفی نیز در آن تعبیه شود، به ارتقا رتبه سایت در موتورهای جستجو کمک می‌کند. جالب است بدانید شرکت‌های بزرگی، ارتقا رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو تنها از طریق تولید محتوا انجام می‌دهند.

از کجا شروع کنیم؟

تولید محتوای عالی

خوشبختانه شرکت‌های موفقی را شاهد هستیم که سرویس‌های خوبی را برای بازاریابی محتوا ارائه می‌کنند. به این ترتیب اگر به اندازه کافی مشغله‌ دارید و زمانی برای مدیریت بازاریابی محتوا برای شما باقی نمانده است، باخیال راحت می‌توانید سکان بازاریابی محتوای شرکت خود را به مجموعه‌ای بسپارید که تخصص این کار را دارد.

در غیر اینصورت، نوشتن محتوا و انتشار آن در بلاگ بهترین راه برای شروع بازاریابی محتوا است. اگر در ابتدا برای نوشتن و تولید محتوا با مشکل روبرو شدید، بد به دل خود را‌ه ندهید، مطمئن باشید فرآیند تولید محتوا برای شما در آینده راحت‌تر خواهد شد.

این کار نیز مانند هر کار دیگری ترفند‌های خود را دارد، در نتیجه پیشنهاد می‌‌کنیم وب‌سایت‌هایی را که در زمینه بازاریابی محتوا، مطالب خوبی منتشر می‌کنند دنبال کنید. تیتر و متن محتوایی که تولید می‌شود اهمیت زیادی در جذب مخاطب دارد، اما موارد دیگری را نیز باید در نظر بگیرید.

۱- محتوای جذاب

حتما برای شما هم پیش آمده است که با محتوایی روبرو شده باشید که جذابیتی نداشته و تنها به دلیل مطالب مهم آن، مجبور به خواندن این محتوا شده‌اید. محتوایی خوب است که خواننده را به خواندن، مشتاق کند.

۲- به محتوا، اعتبار و ارزش بدهید

اگر خاطر شما باشد، در ابتدا نیز اشاره کردیم، که محتوای تولیدی ما باید ارزش و اعتبار داشته باشد. تجربه نشان داده است کاربر به محتوایی اهمیت می‌‌دهد که برایش ارزش قائل است. برای روشن شدن این مطلب، مثال جالبی می‌زنیم، به یک کدبانوی خانه‌دار که علاقه‌ زیادی به آشپزی دارد، یک مجله آشپزی بدهید، مشاهده خواهید کرد که این خانم علاقه‌مند به آشپزی، تبلیغات این مجله که اکثراً به آشپزی مربوط می‌شوند را به همان اندازه‌ای نگاه می‌‌کند که به مطالب خواندنی و مفید مجله توجه می‌کند. توجه این بانوی خانه‌دار به تبلیغات آشپزی تنها یک دلیل دارد و آن ارزشی است که این خانم برای آشپزی قائل است.

انصافاً باید گفت که ایجاد ارزش در تولید محتوا برای مخاطبین، کار سختی است و در نتیجه پیشنهاد می‌‌کنیم از مشتریان فعلی خود، نوع محتوایی که تمایل به خواندن یا مشاهده آن دارند را جویا شوید، این محتوا باید در حین جستجو برای سرویس یا کالاهای شما، کمک حال انتخاب مشتریان باشد.

با در نظر گرفتن تمامی این موارد حتماً متوجه شده‌اید که فرآیند بازاریابی محتوا در حالی که بسیار ساده به نظر می‌رسد فرآیندی پیچیده و حرفه‌ای دارد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم کار را به کاردان سپرده و بازاریابی محتوای مجموعه خود را به مجموعه‌ای واگذار کنید که در این زمینه تخصص کافی دارد.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...
Sarah Baker

شهاب ضیائی

از سال ۸۹ با ورود به شرکت تبلیغاتی آوازه، فعالیت خود را در زمینه تولید محتوا، طراحی و تدوین سناریوهای تبلیغاتی آغاز نمود. او افزون بر فعالیت در حوزه تبلیغات محیطی، با مشارکت در راه‌اندازی و مدیریت چند کسب‌وکار آنلاین، تجربه ارزشمند بازاریابی و تبلیغات اینترنتی (آنلاین مارکتینگ) را به دست آورد و اکنون در بخش طراحی و اجرای «کمپین‌های تعاملی آنلاین و آفلاین»، آوازه را همراهی می‌کند.

ثبت دیدگاه شما

*این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.