مدیران بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌توانند عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی خود را با استفاده از قدرت اطلاعات و داده‌ها بهینه‌ کنند و تصمیم‌های بهتری اتخاذ نمایند. به همین منظور در این مطلب، با هم به ۶ راه استفاده بهینه از داده‌ها برای تقویت بازاریابی شبکه های اجتماعی نگاهی خواهیم داشت.

منظور از موفقیت در بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی چیست؟

برای بیشتر مدیران بازاریابی، پرچمدار بودن در یک صنعت و ایجاد آگاهی نسبت به یک برند، موفقیت در بازاریابی به حساب می‌آید.

این پرسش مطرح می‌شود که چگونه می‌توان بهترین محتوا را در بهترین زمان در شبکه‌ های اجتماعی منتشر کرد تا بهترین اثربخشی را داشته باشد؟

تجربه‌ نشان داده است، برای پاسخ دادن به این پرسش باید دست به دامان آمار و اطلاعات شد تا کمپین‌های تبلیغاتی در شبکه‌ های اجتماعی بهترین بازخورد را ایجاد کنند.

۱. استفاده از فناوری مناسب

انتخاب شبکه اجتماعی مناسب که بر پایه داده‌ها و اطلاعات بنا شده است، می‌تواند شما را در کمپین‌های تبلیغاتی به نتایج دلخواه برساند. ابزار مناسب به شما اجازه می‌دهد تا میزان توانایی‌های خود را ارتقا داده و به فعالیت‌های تبلیغاتی خود مواردی را اضافه کنید یا آنها را تغییر دهید.

این ابزار باید از چندین زبان مختلف پشتیبانی کند تا تعامل شما با کاربران در سطح جهانی برقرار شود، رابط کاربری شبکه اجتماعی که قرار است در آن کمپین بازاریابی خود را راه‌اندازی کنید نیز باید به نوعی باشد تا به راحتی بتوانید آمار و اطلاعات مورد نیاز را از آن استخراج کنید. گزارش‌های خروجی از عملکرد کمپین بازاریابی شما در شبکه اجتماعی نیز باید به آسانی قابل بررسی باشد.

۲. نرخ بازگشت سرمایه را مشخص کنید

نرخ بازگشت سرمایه را مشخص کنید

مدیران بازاریابی زیادی را سراغ داریم که در به‌دست آوردن نرخ بازگشت سرمایه مشکل دارند و دلیل این امر را قابل محاسبه نبودن تاثیر بازاریابی در شبکه‌ های اجتماعی می‌دانند.

در همین ابتدا باید گفت که مشکل وجود دارد، اما شما قادر هستید اطلاعات را بررسی کرده و از این طریق رفتار مشتریان را که باعث اثبات ارزش کمپین بازاریابی شما در شبکه‌ های اجتماعی شده‌اند را مشخص سازید.

  • برای نمونه می‌توانید رفتار مشتری را بررسی کنید و ببینید او چه دلیلی برای خرید داشته است؟
  • از طرف دیگر، مشتری برای خرید، چه مسیری را طی کرده است؟
  • چه زمانی، خریدار،‌ از مشتری بالقوه به مشتری بالفعل تبدیل شده است؟

شبکه‌ های اجتماعی در نرخ بازگشت سرمایه، نقش اساسی را ایفا می‌کنند و در نتیجه، این تاثیر حتما باید مشخص شود. همان‌‌گونه که در ابتدا اشاره شد انصافا باید گفت این کار چندان راحت و ساده نیست، اما شدنی است و از طرف دیگر مدیران بازاریابی تراز اول از این شیوه استفاده می‌کنند.

۳. محاسبه کنید، بهینه‌سازی کنید و موفق شوید

اطلاعاتی که در داشبورد شبکه‌ های اجتماعی برای کمپین‌های تبلیغاتی وجود دارند، فرآیند تحلیل آنها را ساده‌تر می‌کند. این اطلاعات باید در دسترس باشند، از طرف دیگر باید مربوط و قابل درک باشند تا سهام‌داران شرکت به راحتی آنها را مشاهده و تاثیر شبکه‌ های اجتماعی را بر مشتریان و میزان بالابردن درآمد شرکت به درستی درک کنند. پیشنهاد می‌کنیم این شیوه را برای سایر فرآیند‌های بازاریابی دیجیتال خود نظیر ایمیل‌ مارکتینگ نیز انجام دهید.

۴. روی بخت‌واقبال حساب باز نکنید

محتوای خود را بر اساس حدس و گمان تولید نکنید.

محتوای خود را بر اساس حدس و گمان تولید نکنید. با کمک اطلاعاتی که شبکه‌ های اجتماعی در اختیار شما قرار می‌دهند و استفاده از فناوری یادگیری ماشینی، می‌توانید زمان مناسب و محل انتشار پست‌ها را متوجه شوید. تجربه نشان داده است، برند‌هایی که از زمان‌بندی پیشنهاد شده استفاده می‌کند به میزان ۱۷ در صد در فیس‌بوک و ۴ درصد در توئیتر بازخورد بهتری دارند. به این ترتیب اگر ابزار مناسبی در اختیار شماست، به کمک استفاده از ویژگی زمان‌بندی خودکار، می‌توانید بهترین زمان برای انتشار محتوا را انتخاب کنید، این کار باعث می‌شود سرنوشت محتوای خود را به بخت و اقبال واگذار نکنید و محتوای شما اثربخشی بیشتری داشته باشد.

۵. به دنبال افراد سرشناس و محبوب نباشید

زیاد نمی‌توان روی چهره‌های سرشناس و محبوب در کمپین‌های تبلیغاتی حساب باز کرد. این امر که مخاطبین شما یک چهره سرشناس را دنبال می‌کنند به این معنا نیست که این چهره می‌تواند برای برند شما انتخاب مناسبی باشد.

اینجاست که یک‌بار دیگر اطلاعات به کمک شما می‌آید و چهره‌های سرشناس واقعی را برای برند شما نمایان می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا بر روی نقاط توجه مشتریان تمرکز کنید. تحلیل اطلاعات، علاقه مشتریان را برای تعامل با کمپین‌های تبلیغاتی به شما نشان می‌دهد. از این طریق قادر هستید پیام مناسب را برای مخاطب اصلی خود در بهترین زمان ارسال کنید.

۶. مشتری‌های خود را از زوایای مختلف بشناسید

مشتری‌های خود را از زویای مختلف بشناسید

مخاطبین برند شما، تنها به عنوان مشتری به حساب نمی‌آیند. باید نسبت به تمامی افرادی که با برند شما تعامل دارند، شناخت کامل داشته باشید، مشتریان، کارمندان، فروشندگان و سایر افرادی که با برند شما در تعامل هستند را به عنوان یک جمع کلی نگاه کنید. این کار باعث می‌شود تا روی کمک تمامی سهام‌داران و اعضای مجموعه خود برای نحوه تعامل مشتریان با کمپین تبلیغاتی، حساب باز کنید. از طریق این فرآیند قادر هستید تجربه مشتریان را در تمامی قسمت‌های خرید با سایر همکاران بررسی کنید. در این زمینه هم اطلاعات و داده‌ها می‌توانند به شما دید عمیق و کلی بدهند، این امر باعث می‌شود تا سیاست‌های دقیق‌تری را برای بازاریابی در شبکه‌ های اجتماعی اتخاذ کنید.

اطلاعات درست، به اثربخشی کار شما کمک می‌کند و عملکرد کمپین تبلیغاتی را ارتقا می‌بخشد. تمامی این موارد باعث شده است تا اهمیت اطلاعات و داده‌ها برای اتخاذ تصمیم در کمپین‌های تبلیغاتی در شبکه‌‌ های اجتماعی نسبت به گذشته بیشتر محسوس باشد، بدون شک این امر رضایت و دید مثبت مشتری را به دنبال خواهد داشت.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (1 امتیاز, میانگین: 4٫00 از 5)
Loading...
Sarah Baker

محمد سلطانی

به کارآفرینی و ایجاد کسب‌وکارهای آنلاین علاقمندم و سعی می‌کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حوزه افزایش دهم. در حال حاضر به عنوان مدیر بخش تحقیق و توسعه در شرکت کارآفرینان بلندآوازه مشغول به فعالیت هستم.

ثبت دیدگاه شما

*این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.