بازاریابی محتوا، برای ارتقای وب‌سایت در موتورهای جستجو حرف اول را می‌زند، اما این فرآیند برای مشاغل‌ گوناگون با یکدیگر متفاوت خواهد بود و مشاغلی تخصصی‌تر نظیر وکالت، پزشکی و واحد‌های مشاوره‌ حرفه‌ای نیازمند سیاست متفاوتی برای بازاریابی محتوا هستند.

دلیل این امر هم کاملا مشخص است: هدف این گونه مشاغل، سرویس‌دهی به مشتریان است و در واقع محصولی به آنها عرضه نمی‌شود تا در فرآیند تولید محتوا بر ویژگی‌های یک محصول تاکید داشته باشیم. به این ترتیب، محتوایی که بتواند به‌خوبی این خدمات را برای مشتریان توضیح دهد، حرف اول را در زمینه بازاریابی محتوا خواهد زد.

این دسته از مخاطبین، در دو گروه اصلی قرار می‌گیرند. به همین منظور، در این مطلب نگاهی به روش‌هایی خواهیم داشت که در فرآیند بازاریابی محتوا برای این مشاغل باید توجه ویژه داشت.

قصد جذب چه افرادی را دارید؟

جذب همکار
بدون شک هدف شما جذب مشتری است. با این حساب، باید محتوا را برای افرادی ایجاد کنید که قرار است بابت دریافت خدمات حرفه‌ای، به شما پول پرداخت کنند. جالب است بدانید سایر همکاران تجاری شما، گروهی را تشکیل می‌دهند که بیشترین سود را برای شما به ارمغان خواهند آورد. لازم به ذکر است که منظور ما از این افراد، رقبای مستقیم کاری شما نیستند، منظور تجارت‌های دیگری است که به لحاظ کاری، موازی و در یک جهت با شما کار می‌کنند. هدف در این رابطه، کمک کردن شما به همکاران خود و دریافت کمک از همکارانی که به آنها کمک کرده‌اید است. برای نمونه‌ می‌توان به رابطه‌های کاری زیر اشاره کرد:

وکلا + حسابداران
جراحان + پزشکان خانواده
مشاورین تجاری + فروشندگان نرم‌افزاهای تجاری

همان‌‌گونه که مشاهده می‌کنید در مثال‌های بالا یک شغل حرفه‌ای در کنار شغلی قرار گرفته که تخصص کمتری را نیاز دارد. برای نمونه، حسابداران مشتریان زیادی دارند که ممکن است نیاز به مشاوره‌های حقوقی نیز داشته باشند. از طرف دیگر، وکلا نیز موکل‌هایی دارند که ممکن است به مشاوره‌های مالی نیاز پیدا کنند. به این ترتیب، به نقش شرکت خود توجه داشته باشید که در گروه متخصصین قرار دارد یا این‌که خدمات عمومی را به مشتریان عرضه می‌کند و به گونه‌ای که اشاره کردیم می‌تواند با گروه همکاران متخصص، ارتباطی متقابل داشته باشد.

باید توجه اصلی شما در هر دو گروهی که به آنها اشاره کردیم، پاسخ دادن به نیاز مشتریان باشد. مشکل مشتری باید به‌صورت کامل و در کمترین زمان ممکن برطرف شود. همکارانی که به شما مشتری معرفی می‌کنند باید نسبت به تخصصی که دارید اطمینان خاطر کامل داشته باشند.

این موارد، دست‌به‌دست هم می‌دهند تا به‌خوبی پاسخگوی نیازهای مشتری باشید و سطح توقع همکاران نسبت به خود را نیز در حد مطلوبی نگه‌ دارید. هدف از بازاریابی محتوا برای شغل‌های حرفه‌ای که خدمات به مشتریان خود ارائه می‌دهند، اثبات کارایی و تخصص شما خواهد بود. این‌گونه ارتباط، به تثبیت موقعیت شما در بین همکاران و مشتریان کمک می‌کند.

چگونه تخصص خود را به رخ همکاران و مشتریان بکشید؟

تخصص خود را به رخ همکاران و مشتریان بکشید
تثبیت موقعیت، سه پیام اصلی را در پی خواهد داشت. هدف اصلی از بازاریابی محتوا جذب مخاطبین به تجارت و خدماتی است که عرضه می‌کنید، اما این محتوا باید به‌گونه‌ای تهیه شده باشد که تخصص و حرفه‌ای بودن شما در آن نمایان باشد. به پیام‌های زیر توجه کنید و بهترین راه‌‌های رسیدن پیام به مخاطبین را بررسی کنید.

پیام شماره یک: ترفند و پیشنهاد

اولین پیام، ساختار ساده‌ای دارد. بهترین راه برای نشان دادن این‌که شما بهترین راه‌حل را در اختیار مشتری قرار می‌دهید چیست؟ به اشتراک گذاشتن دانشی که در اختیار دارید، بهترین راه برای نشان دادن تخصص شما است. تجربه‌هایی که با مشتریان فعلی خود داشته‌اید را در قالب راه‌حل‌های جدید برای سایر مخاطبین خود مطرح کنید.

در اغلب مواقع، بیشتر مشتریان شما مشکلاتی یکسان دارند. به‌عبارت دیگر، پاسخ دادن به سوال‌های رایج مشتریان باعث می‌شود تا تخصص خود را به مخاطبین و همکاران تجاری خود نشان دهید.

پیام شماره دو: تجربه‌های عملی و سوابق اجرایی

محتواهای تولید شده توسط شما بر اساس مفهوم و معنای کلی که از جانب کاربران دریافت می‌کنید، انتخاب می‌شود. در این‌ بین، طیف زیادی از مشتریان و همکاران تجاری شما نیاز به محتواهای قانع‌ کننده‌تری خواهند داشت.

قراردادن تجربه‌های عملی و سوابق اجرایی که تاکنون انجام داده‌اید در قالب محتوا، در واقع نقش وسیله‌ای را ایفا می‌کند که مدارک مورد نیاز برای اثبات توانایی شما را به مخاطب منتقل خواهد کرد. از طرف دیگر نشان دادن یک مورد خاص از تجربه‌های کاری که انجام داده‌اید دلیلی بر سخت‌کوشی و تخصص شما نیز خواهد بود. به‌عبارت دیگر، زمانی که عملکرد خود را در به نتیجه رسیدن مشتری به سایر مخاطبین نشان می‌دهید، عملا به مشتریان جدید خود ثابت می‌کنید که هدف شما تنها ثبت قرارداد با مشتری و دریافت وجه نیست و هدف، گرفتن نتیجه مطلوب است.

در محتوای خود به مخاطب بفهمانید که شما به‌دنبال کسب نتیجه نهایی هستید و توانایی رسیدن به آن‌را دارید.

پیام شماره سه: بررسی رویدادهایی که در دنیا اتفاق می‌افتند و ارتباط آنها با مشتریان شما

کافی است تا اخبار را زیر نظر داشته باشید. بدون شک اتفاق‌های مهمی در سال جاری در سطح جهانی و منطقه‌ای افتاده که می‌تواند به مشتریان شما نیز مربوط باشد. این اتفاق ممکن است هرچیزی باشد.
کافی است تا این رویداد‌ها را به دقت زیر نظر گرفته و به تاثیر این رویدادها بر روی مشتریان خود توجه داشته باشد، این‌جاست که با ارسال محتوایی مفهومی و هدفمند می‌توانید توجه مشتریان خود را جلب کنید. در پیام ارسالی سعی کنید با استفاده از تخصص خود، رویدادی که مد نظر شماست را با حل مشکلاتی مشابه برای مشتریان مطرح کنید.

هدف این است که به مخاطبین خود نشان دهید، در جریان اموری که برای تجارت و زندگی آنها مهم است قرار دارید و از هر لحاظ، آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستید.

البته ایجاد چنین محتوایی مستلزم این است که مخاطبین شما حتما در جریان آن قرار بگیرند. برای این کار، راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد یکی از آن‌ها تبلیغات محیطی است. این امر باعث می‌شود تا مخاطبین محلی نسبت به خدمات و سرویس‌های شما اطلاعات بیشتری کسب کنند، اما اگر به دنبال راه‌حل‌های گسترده‌تری می‌گردید و هدف شما تنها جذب مخاطبین محلی نیست، پیشنهاد می‌کنیم راه‌های دیگری را برای گسترش محتوایی که ایجاد کرده‌اید انتخاب کنید.

چگونه محتوای خود را به گوش مخاطبین برسانید؟

محتوای خود را به گوش مخاطبین برسانید
ارسال پیام و محتوای تولید شده در فرآیند بازاریابی محتوا با هدف بازاریابی برای تجارت‌هایی که خدمات تخصصی ارائه می‌کنند با فعالیت در عرصه تجارت الکترونیک تفاوت دارد اما در هر دو صورت باید از کانال‌های مشابهی استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که پیام و محتوایی که تولید کرده‌اید باید در معرض چشم مخاطبان شما قرار بگیرد. این‌جاست که بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو یا به‌اصلاح فنی «سئو» اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. نقش شبکه‌های اجتماعی را نیز در این فرآیند نباید نادیده گرفت. حضور در رویداد‌های تجاری که مربوط به شغل و حرفه شما است نیز می‌تواند باعث گسترش دامنه ارتباط شما با همکاران تجاری شود.

بلاگ‌‌‌نویسی

بلاگ‌‌‌نویسی
بازاریابی محتوا و انتشار آن در بلاگ همواره یکی از بهترین راه‌ها برای کسب رتبه در موتورهای جستجو است.
بهترین راه برای این‌که به مشتریان در خصوص خدمات و سرویس‌هایی که ارائه می‌کنید توضیح دهید، هدایت کردن آن‌ها به وب‌سایت‌تان است. به این ترتیب، محتوایی تولید کنید که قوانین بالا در آنها رعایت شده باشد. سپس محتواهای تولید شده را با مطالبی مربوط به هم، لینک کنید.

بسته به نوع مطلبی که در حال نوشتن آن هستید، می‌توانید مخاطبین را به سایر عناوین نوشته شده در بلاگ خود هدایت کنید. این امر باعث می‌شود اعتماد کاربر نسبت به مطالب قرار گرفته در بلاگ شما بیشتر شود. قرار دادن تجربه‌های عملی شما در قالب یک فایل با فرمت پی‌دی‌اف نیز راه ‌مناسبی برای شما خواهد بود.

اگر هم امکان راه‌اندازی بلاگ را در وب‌سایت خود ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از ابزار انتشار لینکدین استفاده کنید. این ابزار، امکانات خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهد و تنها نکته منفی که دارد این است که فقط کاربران شبکه اجتماعی لینکدین در جریان محتوای منتشر شده شما قرار می‌گیرند. پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر بلاگ دارید و محتوای خود را در این بلاگ منتشر می‌کنید باز هم از انتشار مطالب خود در لینکدین چشم‌پوشی نکنید، لینکدین یک شبکه اجتماعی بسیار بزرگ و حرفه‌ای است و انتشار مطالب در این شبکه باعث می‌شود تا شرکای تجاری بیشتری با شما آشنا شوند.

بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی

انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی
صحبت از کارآیی و اثربخشی لینکدین به‌ میان آمد و با این حساب بد نیست در خصوص بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی به چند نکته مهم اشاره کنیم. در لینکدین شاهد گروه‌های مختلفی هستیم که با عضویت در گروه‌های تخصصی که با شغل و حرفه شما مطابقت دارند، می‌توانید با کمک سایر همکاران خود مشکلات دشوار مشتریان را حل کنید.

اگر خاطر شما باشد گفتیم که همکاران متخصص در حرفه‌ شما، می‌توانند بهترین شرکای تجاری شما نیز باشند. به این ترتیب، پیشنهاد می‌کنیم برای ایجاد ترافیک بیشتر در شبکه‌های اجتماعی در زیر پست‌های مربوط به حرفه خود، مطلب منتشر کنید یا اینکه کامنت بگذارید. این کار باعث می‌شود رفته‌رفته مجموعه خود را به دیگران بشناسید تا فرصت‌های بهتری برای ارتباط‌های فرد‌به‌فرد ایجاد کنید.

در کنار لینکدین، انتشار محتواهای تولید شده در سایر شبکه‌های اجتماعی نظیر تویئیتر، فیس‌بوک و تلگرام نیز راه‌حل خوبی برای ارتقا ترافیک وب‌سایت و به‌دست آوردن مخاطبین بیشتر است. اگر هم حوصله دارید، می‌توانید ویدئوهای تخصصی در خصوص حل مشکلات کاربران تولید کرده و این ویدئوها را در یوتیوب، آپارات و سایر شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک‌گذاری ویدئو منتشر کنید.

به‌خاطر داشته باشید که انتشار ویدئو در شبکه‌های اجتماعی هر روزه طرفداران بیشتری پیدا می‌کند، این کار باعث می‌شود مشتریان احساس بهتری نسبت به مجموعه شما داشته باشند.

حضور در سمینار و وبینارها

حضور در سمینار و وبینارها
هرساله سمینار و وبینارهای تخصصی در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود، در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه از قافله عقب نماید حتما در گردهمایی مهمی که در زمینه کاری شما برگزار می‌شود حضور پیدا کنید. این مراسم فرصت بسیار خوبی است برای آشنایی با بزرگان صنعتی که در آن فعالیت دارید. حتی می‌توانید دست‌به‌کار شوید و سمینار را شخصا راه‌اندازی کنید.
یا از فناوری‌های روز کمک بگیرید و در وبینار شرکت کنید. برگزار کردن وبینار هزینه‌های بسیار کمتری دارد و به‌راحتی مدیریت می‌شود. برگزار کردن وبینار یک حُسن بسیار بزرگ دارد و آن این است که از این طریق به‌راحتی می‌توانید اطلاعات همکاران تجاری خود را به‌دست بیاورید.

با شرکت در وبینار و سمینارهای مختلف، می‌توانید خود را برای تبدیل شدن به یک مدیر تمام عیار آماده کنید.

اگر هم زیاد اهل صحبت کردن نیستید و میانه‌خوبی با حضور در جمع ندارید، حضور در وبینارهای مربوط به حرفه‌ شما گزینه‌ای ایده‌آل برای شما خواهد بود. در وبینار می‌توانید نظرات خود را در خصوص صحبت‌های مطرح شده در قالب کامنت مطرح کنید. این کار باعث می‌شود حضور بیشتری در جمع افرادی که در وبینار شرکت‌ کرده‌اند داشته باشید.

از طریق شرکت در گفتگوها، به پرسش افرادی که در وبینار حضور نداشته‌اند پاسخ د‌هید و نظر افراد را به‌خود جلب کرده و در آینده ارتباط بهتری با آنها برقرار خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنیم در مراسم آنلاینی که تدارک دیده شده است، به هر کدام از شرکت کننده‌ها یک هشتَگ اختصاص داده شود تا از این طریق بهتر گفتگوهایی را که در آنها سخنی از شما به‌‌میان می‌آید را زیر نظر داشته باشید.

دنباله‌رو حرفه‌ای‌ها باشید

از جان‌ و‌ دل به دنبال افراد و مجموعه‌هایی باشید که مدل‌های خوبی را از حضور در اینترنت ارائه می‌کنند. شرکت‌های متخصص به‌خوبی می‌دانند چگونه با تکیه بر دانش خود به همکارهای تجاری خود کمک کنند تا بهترین سیاست را در بازاریابی خود در پیش‌رو بگیرند.

سخن پایانی

جان کلام این که بازاریابی محتوا برای شرکت‌هایی که سرویس و خدمات تخصصی ارائه می‌دهند تنها با جذب مشتری و عقد قرارداد انجام نمی‌شود. در این شیوه‌ از بازاریابی محتوا باید دانش و تخصص خود را به اشتراک بگذارید و به مشتریان و شرکای خود نشان دهید که موفقیت آنها برای شما مهم است. بدون شک اگر نقشه بازاریابی محتوای خود را بر اساس مواردی که ذکر شد پایه‌ریزی کنید، موفقیت تضمین شده‌ای انتظار شما را خواهد کشید.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...
Sarah Baker

شهاب ضیائی

از سال ۸۹ با ورود به شرکت تبلیغاتی آوازه، فعالیت خود را در زمینه تولید محتوا، طراحی و تدوین سناریوهای تبلیغاتی آغاز نمود. او افزون بر فعالیت در حوزه تبلیغات محیطی، با مشارکت در راه‌اندازی و مدیریت چند کسب‌وکار آنلاین، تجربه ارزشمند بازاریابی و تبلیغات اینترنتی (آنلاین مارکتینگ) را به دست آورد و اکنون در بخش طراحی و اجرای «کمپین‌های تعاملی آنلاین و آفلاین»، آوازه را همراهی می‌کند.

ثبت دیدگاه شما

*این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.