بازار تبلیغات، همیشه گرما و حلاوت خاص خود را دارد. در این بین گاهی اوقات شاهد هستیم که سلاطین صنایع مختلف از طریق تبلیغات برای هم رجز می‌خوانند و به قول معروف در برابر یکدیگر شاخ‌وشانه می‌کشند.

یکی از جالب‌ترین این نمونه‌ها نزاع تبلیغاتی است که در آن آئودی و بی‌.‌ام.‌و از طریق بیلبوردهای تبلیغات محیطی، به جان یک‌دیگر افتادند تا برتری خود را نه‌‌تنها در جاده‌ها که در بیلبوردهای تبلیغاتی نیز به رخ مخاطبین بکشند.

داستان از این قرار بود که بی‌.ا‌م‌.و، سی‌ و پنجمین مسابقات رالی MOA را به صفحه‌ شطرنج تشبیه کرد و در شعار تبلیغاتی که بر روی بیلبورد قرار داد، موتورهای حاضر در این مسابقات را با مهره‌های شطرنج مقایسه کرد. مفهوم این پیام این بود که مهره‌های خود را به درستی انتخاب کنید!

سپس آئودی در یک بیلبورد بزرگ، تبلیغ خودروی جدید آئودی A4 خود را قرار داد و اصطلاح شطرنج را که بی‌.ام.‌و به کار برده بود به سخره گرفت. آئودی با بذله‌گویی تمام در این بیلبورد نوشت:
شطرنج؟! من ترجیح می‌دهم رانندگی کنم!

آئودی که اوضاع را مناسب می‌دید به سرعت این بیلبورد را با پیامی تغییر داد که نوک پیکان این پیام مستقیما بی‌.‌ام‌.‌و را نشانه گرفته بود. در این تبلیغ، باز هم شاهد حضور خودرو آئودی A4 بودیم، با این تفاوت که آئودی نوشته بود منتظر حرکت بی‌.ام‌.‌دبلیو است.

بی.‌ام.‌و نیز برای حفظ آبرو هم که شده چاره‌ای ندید به غیر از اینکه ناخواسته وارد این نبرد بیلبوردی شود. در نتیجه، شاهد نصب بیلبوردی از جانب بی.‌ام‌.‌و بودیم که به لحاظ ابعاد ۳ برابر بزرگ‌تر از بیلبورد آئودی بود. بی‌.‌ام‌.و در این بیلبورد که خودرو سری ۳ این شرکت در آن حاضر بود، عبارت «کیش‌ومات» را درج کرد.

آئودی نیز دست‌روی‌دست نگذاشت و بیلبوردی بزرگ و با همان ابعاد در کنار بیلبورد بی‌.‌ام‌.و نصب کرد. در این بیلبورد خودروی معروف R8 آئودی حضور داشت. پیام آئودی در این بیلبورد، این مفهوم را می‌رساند که مهره پیاده شطرنج شما توان پیکار با پادشاه را ندارد.

در نهایت نیز بی‌.‌ام‌.و یک بالون تبلیغاتی را بر روی بیلبورد خودروی R8 آئودی قرار داد، بر روی این بالون تصویر خودروی F1 بی‌.ام‌.و نقش بسته بود و شاهد عبارت بازی به پایان رسید، بودیم.

آئودی هم که کاملا مشخص بود از بازی که خودش راه‌ انداخته بود، حسابی کِیف می‌کند، بیلبورد دیگری را قرار داد، در این بیلبورد این عبارت درج شده بود: «زمان آن فرا رسیده است که مدال‌های خود را کنترل کنید، شاید تاریخ مصرف آن‌ها گذشته باشد.»

نبرد بیلبوردی بی‌.‌ام‌.‌و و آئودی به همین‌جا ختم نشد. بی‌.‌ام‌.و برای این‌که پاسخ دندان‌شکنی به آئودی داده باشد، این بار بیبلورد بسیار بزرگی را در مسکو قرار داد. در این بیلبورد شاهد حضور تمامی خودروهای سری M بی‌.ام‌.و بودیم.

با قرار دادن بیلبوردی به عظمت و بزرگی بیلبورد بی‌.ام‌.و در مسکو، همه به این نتیجه رسیدند که این غائله به پایان رسیده است، اما از قرار معلوم آئودی قصد کوتاه آمدن نداشت. در نتیجه آئودی بیلبورد دیگری را به خدمت گرفت، در این بیلبورد، آئودی به طعنه برنده شدن جایزه خودروی سال را به بی‌.‌ام‌.‌و تبریک گفته بود و در پایین این پیام نوشت که این پیام تبریک از جانب برنده ۶ دوره پیاپی مسابقات لومون خطاب به بی‌.‌ام‌.‌و نوشته شده است. کاملا مشخص است که برنده ۶ دوره مسابقات لومون کسی نبود به غیر از آئودی!

بی‌.‌ام‌.‌و هم که دید آئودی تسلیم نمی‌شود، بیلبورد دیگری را نصب کرد. در این تبلیغ، بی‌.‌ام‌.‌و از همان شیوه آئودی استفاده کرد و با لحنی کنایه‌آمیز، برنده شدن در مسابقه خودروی سال ۲۰۰۶ آفریقای جنوبی را به آئودی تبریک گفت. بی‌.‌ام‌.‌و اضافه کرد که این پیام تبریک را کسی به آئودی گفته است که عنوان سازنده بهترین خودروی سال ۲۰۰۶ جهان را یدک می‌کشد.

در همین گیرودار بود که سوبارو نیز خودش را داخل بازی بزرگان کرد و با طعنه، برنده شدن آئودی و بی‌.‌ام‌.‌و را در برنده شدن مسابقه زیباترین خودروی سال تبریک گفت.

یکی دیگر از سلاطین خودروسازی نیز به این جنگ بیلبوردی وارد شد و با همان لحن کنایه‌آمیز، موفقیت رقبا را به شوخی گرفت.

به هر حال، آن‌چه عیان است، چنین اقداماتی، چه آن‌ها را رقابت‌هایی جدی بدانیم و چه نبردهایی زرگری، با انتشار محتوای جذاب و جنجال‌برانگیز، دامنه تاثیر تبلیغات محیطی را به فراتر از یک محله یا منطقه جعرافیایی خاص، توسعه داده و اثربخشی آن‌ها را به بیش‌ترین میزان خود رسانده است.

Sarah Baker

شهاب ضیائی

از سال ۸۹ با ورود به شرکت تبلیغاتی آوازه، فعالیت خود را در زمینه تولید محتوا، طراحی و تدوین سناریوهای تبلیغاتی آغاز نمود. او افزون بر فعالیت در حوزه تبلیغات محیطی، با مشارکت در راه‌اندازی و مدیریت چند کسب‌وکار آنلاین، تجربه ارزشمند بازاریابی و تبلیغات اینترنتی (آنلاین مارکتینگ) را به دست آورد و اکنون در بخش طراحی و اجرای «کمپین‌های تعاملی آنلاین و آفلاین»، آوازه را همراهی می‌کند.

ثبت دیدگاه شما

*این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.