شرکت‌ها و موسسات همواره در تبلیغات به دنبال تنوع و بیشتر دیده شدن هستند و این روند هر روز شدت بیشتری پیدا می‌کند. برنده این رقابت کسی خواهد بود که بیشترین تاثیر را در ذهن مخاطب ایجاد نماید. در این میان تبلیغات ترانزیتی به دلیل تحت پوشش قرار دادن گستره وسیعی از افراد، هزینه کمتر نسبت به سایر رسانه‌های تبلیغات محیطی و امکان بروز خلاقیت و نوآوری از اقبال بیشتری برخوردار هستند. تبلیغات روی تاکسی یکی از انواع تبلیغات ترانزیتی می‌باشد که به دلیل جدید بودن می‌تواند برای مخاطب هم جذاب باشد. تاکسی‌ها می‌توانند نقش یک ابزار تبلیغاتی موثر را برای تبلیغ کالاهای تجاری، فرستادن پیامی خاص و تاثیرگذاری در نقاط پر ازدحام شهر ایفا کنند.

آمارها حاکی از آن است که هزینه این نوع تبلیغ برای تاثیرگذاری بر هر هزار نفر (CPM) نسبت به سایر رسانه‌های محیطی، آگهی‌های روزنامه‌ای یا حتی ارسال آگهی از طریق پست الکترونیکی بسیار مقرون به صرفه‌تر است. این آمارها فقط مربوط به مسافران تاکسی‌ها، رانندگان و سرنشینان خودروهایی است که تبلیغ روی تاکسی را در خیابان یا ترافیک می‌بینند و شامل عابران پیاده‌ نمی‌شود. ضمن اینکه تاکسی‌های حامل تبلیغات هنگامی که در جایی پارک می‌شوند، تبدیل به یک بیلبورد ثابت شده و آگهی‌دهنده کماکان از مزایای تبلیغاتی آن برخوردار است.

تبلیغات روی بدنه خودروها در ایران صرفا محدود به وسایل حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس و تاکسی بوده و تبلیغ روی بدنه خودروهای شخصی در ایران مرسوم نیست. اما در برخی از کشورهای اروپایی این نوع تبلیغ جای خود را باز کرده و به صورت کاملا حرفه‌ای در حال اجرا است.

تبلیغات روی تاکسی شیوه‌های مختلفی دارد:
• تبلیغ بر روی تمامی بدنه تاکسی
• تبلیغ بر روی دو طرف تاکسی
• تبلیغ بر روی دو در تاکسی
• تبلیغ بر روی سپر تاکسی
• تبلیغ در محیط بیرونی شیشه عقب تاکسی
• تبلیغ در داخل تاکسی
• پنل‌های تبلیغاتی روی سقف تاکسی‌

تبلیغات روی تاکسی

مزایای تبلیغات روی تاکسی

طیف وسیع مخاطب

تاکسی‌ها حدود ۹۰ درصد از زمان خود را در مناطق شلوغ و پرتردد شهر سپری می‌کنند، در نتیجه پیام تبلیغاتی روی تاکسی در معرض دید طیف وسیعی از مخاطبین قرار می‌‌گیرد.

تبلیغات بی‌وقفه

تاکسی‌ها در تمامی ساعات شبانه روز و در هفت روز هفته در مراکز اصلی شهر تردد دارند و تبلیغات شما را در معرض دید مخاطبین قرار می‌دهند. این شیوه تبلیغ در قیاس با تبلیغات رادیویی و تلویزیونی که شنوندگان یا بینندگان با تغییر فرکانس یا عوض کردن شبکه امکان نادیده گرفتن تبلیغات شما را دارند یا آگهی‌هایی که در روزنامه به چاپ می‌رسد و مخاطب حتما باید صفحه‌ای از روزنامه که پیام شما در آن قرار دارد را مطالعه کند، بسیار تاثیرگذارتر است.

تبلیغات روی تاکسی

جلب توجه مخاطب

رانندگان و سرنشینان دیگر خودروها در ترافیک یا پشت چراغ قرمز، نخستین چیزی که می‌بینند خودروهای مجاور است بنابراین بکارگیری ایده‌های جذاب، هوشمندانه‌ و خلاقانه باعث جلب توجه هر چه بیشتر افراد به پیام تبلیغاتی روی تاکسی خواهد شد. به خصوص در کشور ما که تعداد خودروهای سفید رنگ زیاد بوده و استفاده از رنگ‌ها و تصاویر باعث تنوع بصری و جلب توجه بیشتر خواهد شد.

اثربخشی بالا در مراکز شهر

تبلیغات روی تاکسی‌ قدرت بالایی در جذب مخاطب نسبت به سایر شیوه‌های تبلیغاتی دارد، زیرا به کمک آن می‌توان راه ورود برندها و نام‌های تجاری را به مکانی‌هایی که دیگر رسانه‌های تبلیغاتی از دستیابی به آن‌ها محروم بوده‌اند باز کرد. از طرف دیگر بیشتر ایستگاه‌های تاکسی نیز در نقاط پر ازدحامی نظیر مراکز شهر، ایستگاه‌‌های مترو و فرودگاه‌ها قرار دارند، در نتیجه حتی اگر تاکسی مسافری نداشته باشد و در این ایستگاه‌ها منتظر مسافر باشد نیز به لحاظ تبلیغاتی اثربخشی مطلوبی خواهد داشت.

تبلیغ در نقطه فروش

تبلیغ بر روی تاکسی‌هایی که مسیر یا مقصد آن‌ها منتهی به مراکز تجاری یا محل‌های خرید است، می‌تواند تاثیر مستقیمی بر تصمیم خرید افراد داشته باشد.

تعامل مستقیم با مخاطب

یک مسافر به صورت میانگین چیزی حدود ۱۵ دقیقه از وقت خود را در تاکسی به سر می‌برد، در شیوه تبلیغ در داخل تاکسی، با قرار دادن بروشورهای تبلیغاتی محصول یا خدماتی که قصد تبلیغ آن ‌را دارید می‌توانید از زمانی که مسافرین در تاکسی سپری می‌کنند بهترین استفاده را ببرید و مطالب دلخواه خود را در معرض دید مسافرین قرار دهید.

قیمت پایین و اثربخشی زیاد

هزینه قرار دادن آگهی تبلیغاتی در تاکسی نسبت به تعداد انبوه افرادی که آگهی را در سطح شهر مشاهده می‌کنند بسیار مناسب و مقرون به‌صرفه‌ است. همانطور که پیش از این نیز گفته شد تاکسی‌ها بیشتر در نقاط شلوغ و پرازدحام شهر تردد دارند. در نتیجه تبلیغ روی تاکسی می‌تواند افراد بیشتری را به سمت خرید یک محصول مشخص هدایت کند.

در سطح دید بودن تبلیغات

پنل‌های تبلیغاتی قرار گرفته روی سقف تاکسی‌ها، نه تنها توسط مسافران دیده می‌شود بلکه به دلیل همسطح بودن با دید عابرین پیاده باعث جلب توجه بیشتر آنان نیز می‌شود و این اثربخشی قرار دادن آگهی در تاکسی در مناطق شلوغ بیشتر می‌کند.

 

در نهایت باید گفت اگر قصد دارید پیام شما به سادگی در معرض دید طیف وسیعی از مخاطبین حضور پیدا کند، می‌توانید از تبلیغات روی تاکسی‌ استفاده کنید. تبلیغات روی تاکسی اگر به شیوه اصولی و خلاقانه انجام شود قطعا تاثیر مثبتی در ارتقای فروش و بیشتر شدن سهم کسب‌وکار شما از بازار خواهد داشت. اما نمی‌توان برای تمامی کسب‌وکارها نسخه‌ واحدی پیچید و بسته به نوع محصول، خدمات و مخاطبینی که قرار است در معرض پیام‌های تبلیغاتی قرار بگیرند شیوه‌های مختلف تبلیغاتی را می‌توان اتخاذ کرد.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (بدون امتیاز)
Loading...
Sarah Baker

شهاب ضیائی

از سال 89 با ورود به شرکت تبلیغاتی آوازه، فعالیت خود را در زمینه تولید محتوا، طراحی و تدوین سناریوهای تبلیغاتی آغاز نمود. او افزون بر فعالیت در حوزه تبلیغات محیطی، با مشارکت در راه‌اندازی و مدیریت چند کسب‌وکار آنلاین، تجربه ارزشمند بازاریابی و تبلیغات اینترنتی (آنلاین مارکتینگ) را به دست آورد و اکنون در بخش طراحی و اجرای «کمپین‌های تعاملی آنلاین و آفلاین»، آوازه را همراهی می‌کند.

ثبت دیدگاه شما

*