بازاریابی محتوا به معنای تولید مطالبی جذاب و آموزنده برای مخاطبین است، از طرف دیگر شبکه‌های اجتماعی را نیز می‌توان مکان مناسبی برای نشر این مطالب تولید شده دانست. با رعایت کردن اصول سئو به لحاظ فنی، کاری انجام می‌دهیم تا محتوای تولید شده در موتورهای جستجو شناسایی و به کاربر عرضه شود.

در مجموع می‌توان گفت بازاریابی محتوا، سئو و انتشار مطالب در شبکه‌های اجتماعی را با هدف جذب مخاطب هدف انجام می‌دهیم. این موارد باعث شده است تا فرآیند تولید محتوا، انتشار مطالب در شبکه‌های اجتماعی و رعایت اصول سئو را در بازاریابی آنلاین در کنار یکدیگر مشاهده کنیم.

رعایت این ۳ مورد و در نظر گرفتن تعامل همزمان آن‌ها با هم باعث جذب ترافیک بیشتر مخاطبین به وب‌سایت خواهد شد. گوگل نیز که در حال حاضر فرمانروای بی‌چون و چرای موتورهای جستجو است و نبض اینترنت را در دست دارد، ورودی‌های وب‌سایت از جانب شبکه‌های اجتماعی را به عنوان یک نشانه مثبت در نظر می‌گیرد.

به این ترتیب داشتن یک استراتژی موفق برای بازاریابی آنلاین مستلزم این است که به خوبی با فرآیند بازاریابی محتوا، شبکه‌های اجتماعی و سئو آشنا باشید و این فعالیت‌ها را در یک راستا در کنار هم انجام دهید.

به همین دلیل در ادامه به ۵ روش از بازاریابی محتوا، حضور در شبکه‌های اجتماعی و رعایت اصول سئو خواهیم پرداخت که انجام دادن آن‌ها در کنار هم باعث ارتقا رتبه وب‌سایت در موتورهای جستجو خواهد شد.

  ۱- گوگل با کمک توییتر محتواهای جدید را شناسایی می‌کند

شناسایی محتوای جدید

دنیای آنلاین را می‌توان به کتابخانه‌ای بزرگ تشبیه کرد که سیستم مرکزی برای دسته‌بندی و مرتب کردن این کتاب‌ها ندارد. در این بین، موتور جستجوی گوگل با کمک ربات‌های خود در میان صفحه‌های وب‌سایت‌های مختلف مطالب را جستجو کرده و آن‌ها را ایندکس می‌کند.

از این طریق است که کاربر می‌تواند مطلب مورد نظر خود را از طریق جستجو پیدا کند. این فرآیند ممکن است در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما از آنجایی که روزانه و حتی هر ساعت در حال تولید و اضافه شده هزاران محتوای جدید هستیم، در عمل کار ساده‌ای نیست.

اینجاست که گوگل مطالبی که تعامل بیشتری در توییتر داشته‌اند را شناسایی می‌کند. در این فرآیند گوگل میزان بازتوییت پیام‌ها، تعداد توییت‌هایی که کاربر بر روی یک محتوا انجام داده است و بازه زمانی که محتوا به اشتراک گذاشته شده است را برای ایندکس کردن در نظر می‌گیرد.

فرآیند ایندکس کردن برای سئو لازم است چرا که به هر اندازه محتوای شما سریع‌تر ایندکس شود، به همان اندازه این محتوا رتبه بالاتری را در موتورهای جستجو به ارمغان می‌آورد.

  ۲- اشتراک مطالب در شبکه‌های اجتماعی، شیوه‌ای جدید از لینک بیلدینگ

لینک سازی در شبکه های اجتماعی

همان‌گونه که حتماً می‌دانید یکی از پارامترهای مهم در ارتقا رتبه وب‌سایت در صفحه اول نمایش موتورهای جستجو، تعداد بک‌لینک‌هایی است که وب‌سایت دریافت کرده است. متاسفانه باید گفت در این زمینه روش‌های فریبکارانه‌ای نیز وجود دارد که به پر کردن مطالب از کلیدوا‌ژه‌ها، قرار دادن متن‌های نامرئی و ایجاد وب‌سایت‌های جعلی و دریافت بک‌لینک از آن‌ها می‌توان اشاره کرد.

این امر باعث شده است تا گوگل نیز اعتبار بیشتری به ورودی‌های وب‌سایت که از شبکه‌های اجتماعی بزرگ دریافت می‌کند قائل باشد.

در نتیجه توییت‌های منتشر شده در توییتر و پست‌هایی که در فیس‌بوک و گوگل پلاس منتشر می‌شود را می‌توان یکی از راه‌های قابل اعتماد برای انتشار محتوا دانست. این امر باعث شده است تا شبکه‌های اجتماعی و رعایت اصول سئو رابطه متقابل بیشتری با هم داشته باشند.

  ۳- با نفوذ در شبکه‌های اجتماعی، به محتوای خود اعتبار بیشتری ببخشید

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

به عبارت ساده‌تر، گوگل مطلب بلاگ شما را که از اعتبار بیشتری برخوردار هستند در رتبه‌های بالاتری قرار می‌دهد. برای مشخص کردن میزان اعتبار مطالب نیز گوگل تعداد کاربرانی که از مطالب منتشر شده توسط شما در شبکه‌های اجتماعی به وب‌سایت راه‌ پیدا کرده‌اند را در نظر می‌گیرد.

از طرف دیگر گوگل به میزان نفوذ شما در شبکه‌های اجتماعی نیز توجه می‌کند. این مورد از طریق فاکتورهای مختلفی مشخص می‌شود که ارتباط محتوا، میزان دسترسی به محتوا و دست‌به‌دست شدن محتوا در شبکه‌های اجتماعی را می‌توان در بین این فاکتورها دانست.

برای اینکه ببینید چگونه می‌توان از طریق این فاکتورها رتبه بهتری بدست آورید، به این پرسش‌ها پاسخ دهید:

  • آیا محتوایی که تولید می‌کنید با برند و کالاهای شما ارتباط نزدیکی دارد؟
  • محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی برای چه تعداد کاربر منتشر می‌شود؟
  • آیا افرادی که محتوای شما را در شبکه‌های اجتماعی مطالعه می‌کنند برای شما ارزشمند هستند؟

  ۴- گوگل عاشق گوگل پلاس است

گوگل پلاس و SEO

ناگفته پیداست که گوگل روی انتشار محتوا در گوگل پلاس حساب ویژ‌ه‌ای باز می‌کند. به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم این امر را به فال نیک بگیرید و روزی ۱۰ دقیقه برای حساب کاربری برند یا شرکت خود در گوگل‌ پلاس وقت بگذارید.

سعی کنید محتوایی که تولید کرده‌اید در این شبکه‌ اجتماعی حتماً منتشر شود. این کار باعث می‌شود تا به گوگل نشان دهید که به دنبال ارتقا رتبه وب‌سایت از طریق انتشار محتوا در شبکه‌ گوگل پلاس هستید.

  ۵- سئو دیگر یک کار فنی و تخصصی به حساب نمی‌آید

آوازه- خدمات تخصصی سئو

اگر از قدیمی‌هایِ بازاریابیِ آنلاین باشید حتما به خاطر دارید که اصطلاح محتوا پادشاه است از قدیم رواج داشته است. با توجه به تغییراتی که اخیراً در الگوریتم‌ موتورهای جستجو شاهد هستیم این گفته نسبت به گذشته از اهمیت بیشتری برخوردار است.

گوگل به دنبال محتوای عالی و مرتبط با موضوع سایت است تا از این طریق رتبه وب‌سایت را در موتور جستجوی خود ارتقا دهد. در نتیجه بحث‌های سئو نیز مانند گذشته حالت تخصصی ندارد و ساده‌تر شده است. این روزها گوگل بیشتر به دنبال محتوایی است که شما با سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید.

در نتیجه شاهد تمرکز کمتر گوگل بر روی تعداد کلید‌واژه‌های مطالب تولید شده هستیم. البته مسائل فنی مانند اینکه کلید‌واژه شما باید در کدام قسمت از تگ H1، آدرس URL، توضیحات مِتا و عنوان سایت قرار بگیرد همچنان برای گوگل اهمیت دارد. اما چیزی که از اهمیت بیشتری برخوردار است کمک گرفتن از این کلید‌واژه‌ها و سایر نکته‌های سئو برای جذب مخاطب حقیقی و پاسخ به پرسش‌ها و نیازهای کاربران است.

با این حساب پیشنهاد می‌کنیم شیوه نوشتار کلید‌واژه‌‌ها را تغییر دهید. برای نمونه به جای تمرکز بر روی بهینه‌سازی کلید‌واژه رنگِ مو، از کلید واژه چگونه موها را رنگ کنیم؟ استفاده کنید. این کار باعث تولید محتوایی می‌شود که بیشتر برای کاربر اهمیت دارد.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...
Sarah Baker

علی رازقی

از سال 89 در زمینه SEO با شرکت‌های بزرگی به عنوان متخصص سئو کار کرده است، علی دانش آموخته رشته مدیریت است و علاقه زیادی به بازاریابی اینترنتی و ابزارهای مرتبط مثل ایمیل مارکتینگ دارد، او همواره از ارائه اطلاعات و تجربیاتش به دیگران لذت می برد..

ثبت دیدگاه شما

*