منظور از تبلیغات محیطی چیست؟

وقتی از تبلیغات محیطی سخن می‌گوییم، منظور هر گونه تبلیغی است که در فضای بیرون در معرض دید مردم نصب شده باشد. به این ترتیب می‌توان گفت این سبک از تبلیغات، گستره وسیعی دارد و از پوستر و تراکت‌های تبلیغاتیِ کوچک گرفته تا تابلوهای بزرگ‌تری که در ایستگاه‌های اتوبوس و مترو قرار دارند و همچنین بیلبوردها و نمایشگرهای بزرگ حاضر در میادین شهر را می‌توان در گروه تبلیغات محیطی قرار داد؛ حتی تبلیغاتی که بر روی خودروها نصب می‌شوند را نیز در گروه تبلیغات محیطی دسته‌بندی می‌کنیم.

تبلیغات بر روی خودرو تاکسی

در تبلیغات محیطی، ابعاد رسانه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و از این رو بیلبوردهای بزرگ و نمایشگرهای شهری همواره به‌ عنوان اثربخش‌ترین رسانه‌های تبلیغاتی شناخته می‌شوند. این رسانه‌ها، به راحتی در معرض دید افراد قرار می‌گیرند و پیام تبلیغاتی مورد نظر را به مخاطبین منتقل می‌کنند.

از طرف دیگر، قرار دادن آگهی بر روی بیلبوردها و نمایشگرهای بزرگ تبلیغاتی باعث می‌شود تا افرادی که در وسایل نقلیه عمومی یا شخصی حضور دارند نیز در حین حرکت در معرض این آگهی‌ها قرار بگیرند. جالب اینجاست که بر خلاف بسیاری از شیوه‌های تبلیغات، در تبلیغات محیطی و به‌ ویژه بیلبوردی، آگهی شما در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته، جلوی دید مخاطبین قرار دارد. تمامی این موارد دست‌به‌دست هم داده‌اند تا تابلوهای بزرگ‌ تبلیغاتی، به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای نمایش آگهی تبدیل شوند.

بیلبورد تبلیغاتی آوازه

تبلیغات محیطی را با دیگر ابزارهای تبلیغاتی ترکیب کنید

در کمپین‌های تبلیغاتی، بهتر است برای انتقال سریع‌تر پیام و حصول نتایج بهتر، از دیگر روش‌های تبلیغاتی به طور همزمان کمک بگیرید. از جمله این روش‌های تبلیغاتی می‌توان به تبلیغات اینترنتی، تبلیغات در مطبوعات، تبلیغات در تلویزیون و رادیو، تبلیغات در نقطه فروش و… اشاره کرد. در فضای امروزی، اثربخش‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی از ترکیب هدفمند رسانه‌های آفلاین و آنلاین تشکیل شده‌اند.

به طرح گرافیکی روی بیلبورد، اهمیت زیادی بدهید

‌آگهی شما بر روی بیلبورد، در واقع نقش یک نشانه را برای مخاطبان ایفا می‌کند؛ در نتیجه باید بتواند پیام شما را به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آن‌ها انتقال دهد. ‌یکی از الگوهای رنگ توصیه شده برای این منظور، استفاده از یک رنگ ثابت در پس‌زمینه و یک رنگ مکمل در محتوای طرح است.

بلیلبورد تبلیغاتی

موقعیت مکانی هر رسانه‌ را هدفمند انتخاب کنید

بیلبورد‌ها را می‌توانید در مکان‌هایی انتخاب کنید که تنها، چشم مخاطبین خاصی به آن‌ها بیافتد. از طرف دیگر استفاده از بیلبوردهای بزرگ در بزرگراه‌ها نیز گزینه مناسبی است. از آن‌جایی که در این‌‌گونه مکان‌ها آگهی‌های کمتری حضور دارد، پیام آگهی نصب شده بر روی بیلبورد، راحت‌تر به مخاطب منتقل می‌گردد. حضور تابلوهای تبلیغاتی بزرگ در محیط‌های شلوغ و پرازدحام که گروه مشخصی از افراد از آنجا عبور می‌کنند نیز می‌تواند موثر باشد. برای نمونه می‌توان بیلبوردی را در نزدیکی یک دانشگاه خاص قرار داد؛ پرواضح است که بیشتر مخاطبین پیام این تابلوی بزرگ تبلیغاتی را دانشجویان تشکیل خواهند داد. همچنین می‌توان یک تابلوی تبلیغاتی نصب‌شده در داخل فرودگاه را در نظر گرفت تا از این طریق آگهی‌های تبلیغاتی در معرض دید تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی قرار بگیرد.

تبلیغات محیطی در فرودگاه

مخاطبین هدف خود را شناسایی کنید

بیلبورد‌‌ها را می‌توان ابزاری بسیار مناسب و کاربردی برای هدف قرار دادن طیف خاصی از مخاطبین دانست. همان‌گونه که اشاره شد حضور یک بیلبورد در فضای نزدیک مدرسه باعث می‌شود تا به راحتی پیام خود را به دید دانش‌آموزان جوان برسانید. از طرف دیگر، قرار دادن آگهی بر روی بلیبوردهایی که در مراکز شلوغ و پرتردد نظیر چهار‌راه‌ها قرار دارند نیز باعث می‌شود تا پیام شما به مخاطبین بسیار زیادی منتقل شود.

بدون شک، تنوع بالای رسانه‌های محیطی و گستره مخاطبینی که تبلیغات محیطی قادر است هدف قرار دهد، مزایای قابل توجهی را برای این نوع از تبلیغات فراهم آورده است؛ به گونه‌ای که صاحبان کسب‌وکار بیش‌ازپیش، به استفاده از چنین رسانه‌هایی روی آورده‌اند.

Sarah Baker

شهاب ضیائی

از سال ۸۹ با ورود به شرکت تبلیغاتی آوازه، فعالیت خود را در زمینه تولید محتوا، طراحی و تدوین سناریوهای تبلیغاتی آغاز نمود. او افزون بر فعالیت در حوزه تبلیغات محیطی، با مشارکت در راه‌اندازی و مدیریت چند کسب‌وکار آنلاین، تجربه ارزشمند بازاریابی و تبلیغات اینترنتی (آنلاین مارکتینگ) را به دست آورد و اکنون در بخش طراحی و اجرای «کمپین‌های تعاملی آنلاین و آفلاین»، آوازه را همراهی می‌کند.

ثبت دیدگاه شما

*این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.