آزمایش A/B راه بسیار خوبی برای تشخیص بهترین روش‌های تبلیغات و بازاریابی آنلاین است. از طریق این آزمایش می‌توان تمامی فرآیند بازاریابی آنلاین را از محتوای وب‌سایت گرفته تا ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی و تبلیغات کلیکی زیر نظر گرفت. مزایای آزمایش A/B ارزش زمانی که به این کار اختصاص می‌د‌هید را دارد.

یک آزمایش A/B که به خوبی اجرا شده باشد می‌تواند تاثیر زیادی در اثربخشی فرآیند بازاریابی آنلاین یک مجموعه داشته باشد. مشخص کردن اثربخش‌ترین تبلیغاتی که انجام داده‌اید و ترکیب آن‌ها باعث می‌شود تا کمپین تبلیغاتی شما موفقیت و سودآوری بیشتری را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل در این قسمت با هم به روش اجرای آزمایش A/B نگاهی خواهیم داشت.

چگونه باید برای آزمایش A/B برنامه‌ریزی کرد؟

برنامه ریزی برای ab testing در بازاریابی اینترنتی

اولین چیزی که در برنامه‌ریزی برای آزمایش A/B باید در ذهن داشته باشید، مشخص کردن قسمتی است که قصد آزمایش آن را دارید.

آیا قرار است این آزمایش در وب‌سایت شما انجام شود یا در محیطی خارج از وب‌سایت قصد انجام این آزمایش را دارید؟

اگر به فکر راه‌اندازی این آزمایش در وب‌سایت هستید، ممکن است قصد داشته باشید تمامی مواردی که در وب‌سایت به فروش منجر می‌شود را آزمایش کنید.

برای اجرای آزمایش A/B در محیط خارج از وب‌سایت نیز شاید بخواهید اثر بخشی یک آگهی یا ایمیل تبلیغاتی را بسنجید. با انجام این آزمایش برای آگهی‌های تبلیغاتی می‌توانید مشخص کنید کدام آگهی بیشترین نرخ تبدیل بازدید‌کننده به مشتری را به دنبال داشته است و در نتیجه تمرکز بیشتری روی این دسته از آگهی‌ها داشته باشید.

اطمینان خاطر در خصوص اثربخشی یک روش در انتشار آگهی تبلیغاتی باعث می‌شود تا با خیال راحت‌ هزینه‌ بیشتری برای همان‌ روش اختصاص دهید. این کار را برای ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی نیز می‌توان انجام داد.

با ارسال دو نسخه مختلف ایمیل به صورت تصادفی برای مخاطبین می‌توانید این ایمیل‌ها را رصد کرده و ایمیل‌ تبلیغاتی که بازخورد بهتری دارد را شناسایی و پارامترهای موفقیت این ایمیل را در تبلیغات بعدی لحاظ کنید.

پس از اینکه مشخص کردید قرار است چه چیزی آزمایش شود، زمان آن فرا می‌رسد که فهرستی از متغیرهای حاضر در این آزمایش را فراهم کنید. برای نمونه جهت آزمایش دکمه‌های فراخوان بهتر است این متغیرها را در نظر داشته باشید:

  • مکان قرارگیری دکمه فراخوان
  • متنی که برای این دکمه استفاده کرده‌اید
  • رنگ دکمه و محیط اطراف آن

برای رسیدن به بهترین نتیجه شاید لازم باشد چندین بار آزمایش A/B را با متغیرهای مختلف انجام دهید تا به بهترین نتیجه برسید.

پیشنهاد می‌کنیم برای دستیابی به نتیجه‌ای دقیق و واضح، قبل از انجام آزمایش، نتیجه‌ای که به دنبال آن هستید را مشخص کنید.

در کنار این موارد قبل از انجام آزمایش باید آمار فعلی عملکرد وب‌سایت را داشته باشید تا بتوانید این آمار را با نتایج به‌دست آمده مقایسه کنید. گاهی اوقات نیز ممکن است لازم شود تا گزینه‌های A را در مقابل گزینه‌های B قرار داده و این موارد را با هم آزمایش کنید.

این کار باعث می‌شود تا متوجه شوید کدام‌ یک از گزینه‌های مد نظر شما عملکرد بهتری نسبت به نتایج فعلی دارد. از طرف دیگر می‌توانید موارد گزینه A را در آزمایش به عنوان نتایج مرجع قرار دهید (در این حالت باید پارامترهایی که در حال حاضر استفاده می‌کنید را کنار بگذارید.) و سپس از موارد جدیدی در گزینه B استفاده کنید.

آزمایش‌هایی که متغیر‌های مختلفی دارند باید به صورت همزمان انجام شوند. نمی‌توان یک متغیر را امروز آزمایش کرد و آزمایش متغیر بعدی را به فردا موکول کرد، چرا که احتمال زیادی وجود دارد متغیرهای امروز، برای فردا تغییر کنند. در عوض باید به صورت همزمان ترافیکی که از متغیرها دریافت می‌کنید را تقسیم کنید.

آزمایش A/B می‌تواند زیربنای کمپین بازاریابی شما را بهبود بخشد

ab testing و تاثیر آن در کمپین‌های بازاریابی

آزمایش‌های A/B اگر با دقت انجام شوند تاثیر زیادی در اصول زیربنایی کمپین بازاریابی یک مجموعه خواهند داشت. با در نظر داشتن یک جامعه آماری پیش‌فرض و جمع‌آوری اطلاعات تجربی می‌توانید بهترین روش بازاریابی را که برای مجموعه شما عملکرد ایده‌آلی دارد شناسایی کنید. زمانی که متوجه شدید یک متغیر، چندین بار بهتر نسبت به یک متغیر دیگر بازخورد دارد به ارزش انجام آزمایش A/B پی‌‌خواهید برد.

از طرف دیگر انجام آزمایش A/B به صورت مستمر باعث ارتقا و ثبات بیشتر اصول زیربنایی کمپین آنلاین مجموعه مورد نظر خواهد شد. بدون شک اطلاع از بازخوردهای مثبت و منفی باعث می‌شود تا راحت‌تر تصمیم‌گیری کرده و در برنامه‌های بازاریابی بعدی تمرکز بیشتر روی مواردی که بازخورد خوبی داشته‌اند لحاظ کنید.

همان‌گونه که شما از ما بهتر می‌دانید اثر بخشی هر چیزی ممکن است در دراز مدت تغییر کند، در نتیجه همیشه در انجام آزمایش A/B استمرار داشته باشید.

مواردی که باید آزمایش شوند

چک لیست برای AB تست در وب سایت

به جرات می‌توان گفت در فرآیند بازاریابی آنلاین می‌توان همه چیز را آزمایش کرد، عنوان، دکمه‌های فراخوان، متن، تصاویر و سایر موارد را باید همیشه آزمایش کنید.

به‌عبارت دیگر هرچیزی که قابل تغییر است را می‌توان آزمایش کرد. البته نیازی نیست در انجام این کار بیش از حد وسواس داشته باشید و اجزا جزئی وب‌سایت را ماه‌ها آزمایش کنید. در عوض روی مواردی که احتمال می‌دهید تغییر آن‌ها اثربخشی بیشتری به دنبال دارد تمرکز کنید.

انجام آزمایش A/B در این قسمت‌های وب‌سایت پیشنهاد می‌شود:

  • عنوان صفحه
  • دکمه فراخوان
  • هر چیز گرافیکی که رابطه مستقیمی با فرآیند فروش محصول داشته باشد
  • متنی که برای توضیح کالا نوشته می‌شود

این موارد در ایمیل‌ها نیز باید رعایت شود؛ اما در تبلیغات، به‌ویژه تبلیغات متنی (مانند تبلیغات متنی در موتورهای جستجو)، پارامترهای کمتری برای تغییر در حین آزمایش A/B وجود دارد، با این حساب تنها کافی است عنوان تبلیغ متنی یا پیشنهادی که در این تبلیغ مطرح می‌شود را تغییر دهید.

آزمایش موارد مختلفی که به کاربر هدیه می‌کنید اهمیت زیادی دارد. برای نمونه در شرایطی که برای گروه آزمایشی A یک هدیه رایگان به‌خصوص را در نظر گرفته‌اید و قرار است به گروه B تخفیف بدهید، باید اطمینان خاطر حاصل کنید این دو گروه بازدید کنندگان یکسانی داشته باشند.

از طرف دیگر می‌توانید این موارد را به صورت قرینه نیز باهم آزمایش کنید. برای مثال اگر قصد دارید یک ایمیل تبلیغاتی A را به همراه صفحه‌فرود A با یک ایمیل تبلیغاتی B و صفحه‌فرود B آزمایش کنید، ممکن است بعدا تصمیم بگیرید ایمیل تبلیغاتی A را با صفحه‌فرود B آزمایش کنید. ترکیب پارامترها با یکدیگر و آزمایش آن‌‌ها در مواقعی که نتایج به‌دست آمده بیش از حد به هم نزدیک هستند باعث افزایش دقت نتیجه‌نهایی می‌شود.

برای انجام آزمایش حوصله به‌خرج دهید

آزمایش A/B را نمی‌توان در یک بازه زمانی کوتاه‌ مدت انجام داد. بسته به میزان ترافیکی که دریافت می‌کنید ممکن است آزمایش‌های شما چیزی بین چند روز یا چندین هفته به طول بیانجامد. شاید هم ترجیح دهید برای دسترسی به نتایج بهتر در هر مرحله یک آزمایش انجام دهید.

عدم اختصاص زمان کافی برای آزمایش‌ها باعث عدم دقت نتایج خواهد شد. دلیل این امر هم نبود تعداد کافی مخاطب در حین انجام آزمایش است. از طرف دیگر انجام آزمایش در بازه‌ز‌مانی طولانی نیز باعث کاهش دقت نتایج خواهد شد، در این شرایط متغیرها به اندازه‌ای زیاد می‌شوند که قادر به محاسبه دقیق نتیجه نخواهید بود.

سعی کنید تمامی پارامترهایی که در نتیجه آزمایش تاثیر گذار هستند را در کنار هم قرار دهید، این کار باعث می‌شود تا در حین بازبینی نتایج آزمایش بتوانید موارد غیر متعارف را تشخیص دهید. اگر به نتیجه آزمایش شک کردید، آزمایش را دوباره انجام دهید.

در این‌گونه موارد اثربخشی نتیجه‌نهایی آزمایش A/B را در شکل‌گیری پایه و اساس کمپین بازاریابی خود در نظر بگیرید، این امر به اندازه‌ای اهمیت دارد که ارزش انجام دوباره آزمایش A/B را داشته باشد. در هر مرحله یک متغیر را امتحان کنید و برای کسب بهترین نتیجه، زمان کافی را برای آزمایش A/B اختصاص دهید.

امکان آزمایش بیشتر از ۲ متغیر در یک زمان وجود دارد؟

آزمایش چندین متغیر در یک زمان واحد پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، برای مثال آزمایش عنوان و دکمه فراخوان، یک آزمایش با چند متغیر به حساب می‌آید که فرآیند اجرای پیچیده‌تری را به دنبال دارد.

در مجموع می‌توان A/B Testing را جزو تکنیک‌های لاینفک بازاریابی اینترنتی و تحلیل رفتار کاربران در سال ۲۰۱۷ دانست که کلیاتی از این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم، در مقاله بعدی به چگونگی انجام مرحله‌به‌مرحله A/B Testing با استفاده از ابزارهای مطرحی مانند Google Optimize که به‌طور رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است، خواهیم پرداخت.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (2 امتیاز, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...
Sarah Baker

علی رازقی

از سال 89 در زمینه SEO با شرکت‌های بزرگی به عنوان متخصص سئو کار کرده است، علی دانش آموخته رشته مدیریت است و علاقه زیادی به بازاریابی اینترنتی و ابزارهای مرتبط مثل ایمیل مارکتینگ دارد، او همواره از ارائه اطلاعات و تجربیاتش به دیگران لذت می برد..

ثبت دیدگاه شما

*این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.